Rat Izraela i Irana mogao je da preraste u nuklearni haos, ali Katar je odigrao ulogu koju niko nije očekivao – diplomatskog spasitelja Bliskog istoka! Dok su američki bombarderi B2 sa smrtonosnim bombama GBU-57 razarali iranske nuklearne centre u Natanzu, Isfahanu i Fordou, Teheran je odgovorio raketnim napadima na Katar, ciljajući američku bazu El Udeid sa oko 8.000 američkih vojnika. Ali, umesto da se sukob pretvori u katastrofu, Katar je, koristeći svoje diplomatske veze i bogatstvo, uspeo da ubedi obe strane da prekinu vatru nakon 12 dana paklenog raketiranja.
Katar je poznat po svojoj diplomatskoj veštini, ali ovaj put je otišao korak dalje – zajedno sa Amerikancima i Iranom osmislio je „raketnu koreografiju“ koja je obasjala nebo Dohe, dok su gotovo svi iranski projektili uništeni u letu, a šteta po nuklearni program Irana ostala je predmet debate. Američki izveštaji tvrde da su udari značajno oštetili iranske kapacitete, dok su drugi izvori ukazivali da su bunkeri duboko ukopani i da je program samo usporen, ali ne i uništen.
Diplomatska inicijativa katarskog emira Tamima el Tanija, koji je lično ubedio iranske lidere da prihvate američku ponudu za prekid vatre, upisala je Katar na listu najuspešnijih međunarodnih posrednika. Ova mala država, bogata gasom i investicijama, pokazala je da se moć ne meri samo veličinom teritorije, već i mudrošću i hrabrošću u kriznim trenucima.
Dok svet drhti pred mogućnošću zatvaranja Ormuskog moreuza i eskalacije sukoba koji bi mogao da poremeti globalnu ekonomiju, Katar je uspeo da smiri tenzije i sačuva mir, bar za sada. A da li će ovaj prekid vatre potrajati ili je samo predah pred novu oluju? Samo vreme će pokazati, ali jedno je sigurno – Katar je pokazao da i najmanji mogu igrati najveće igre.
Ako vam se čini da je svet lud, čekajte da vidite šta će se sledeće desiti! A ako imate neki svoj pogled na ovu „raketnu koreografiju“, slobodno bacite komentar – možda baš vi otkrijete šta se krije iza kulisa ovog diplomatskog spektakla!