BERZA U HAOSU: Kako je Regencell izgubio 20 MILIJARDI dolara za SAMO NEDELJU DANA?
Da li ste ikada čuli za kompaniju Regencell? Ako niste, sada je pravo vreme da se upoznate sa ovom misterioznom firmom koja je u samo sedam dana napravila haos na berzi vredan preko 20 milijardi dolara! Da, dobro ste pročitali – 20 MILIJARDI!
Ko je Regencell i zašto svi pričaju o njoj?
Regencell je firma iz Hongkonga, registrovana na Kajmanskim ostrvima, koja se bavi tradicionalnom kineskom medicinom i inovativnim formulama za lečenje ADHD-a i autizma. Osnivač, Au Yatgai, nekadašnji student Berklija i bivši zaposleni u Dojče banci, bio je na vrhuncu slave kada je njegova kompanija procenjena na neverovatnih 33 milijarde dolara.
Ali, tu počinje drama. Za samo sedam dana, bogatstvo ovog tajkuna palo je za 10,1 milijardu dolara, dok su akcije Regencella sa 78 dolara spale na samo 20,19 dolara. Zaposleni u sedištu firme u Kozvej Beju kažu da Au dolazi samo povremeno i odbijaju dalje komentare. Čak ni kompanija nije odgovorila na upite medija.
Pump and Dump ili nešto još gore?
Stručnjaci su zapanjeni ovim naglim padom i rastom akcija koje su prethodno eksplodirale za čak 82%. Finra, američki regulator brokerskog sektora, upozorava na opasnost od malih, jeftinih akcija koje su podložne prevarama poput “pump and dump” šema – gde se cena veštački naduva, a zatim akcije brzo prodaju.
SEC (Američka komisija za hartije od vrednosti) već razmatra redefinisanje statusa stranih privatnih emitera, što bi moglo ograničiti privilegije firmi poput Regencella. Da li je Regencell sledeća žrtva ovih promena ili je već upleten u neku od ovih sumnjivih šema?
Gde su lekovi i gde su gubici?
Iako se hvale inovativnim medicinskim formulama, Regencell beleži višegodišnje gubitke – 4,4 miliona dolara, pa čak i 6,1 milion dolara u poslednjoj godini. Glavna medicinska pozicija u firmi je prazna, a zaposleni nisu lekari, što je zbunilo i posetioce koji su tražili informacije o lečenju ADHD-a i demencije.
Instagram i nagradne igre?
Da stvar bude još čudnija, Regencell ima pola miliona pratilaca na Instagramu, što je ogromno za zdravstvenu firmu u Hongkongu. Njihova online popularnost je podignuta nagradnim igrama i deljenjem besplatnih karata za koncerte, uključujući i Taylor Swift u Aziji. Da li je ovo marketinški trik ili pokušaj da se prikrije prava priroda posla?
Šta kažu stručnjaci?
Profesor Erik Gordon sa Univerziteta Mičigen kaže da je kod biotehnoloških startapova moguće da akcije skoče sa nekoliko dolara na desetine u sekundi ako izađe važna vest. Ali kod Regencella – nema nikakvih vesti. Samo misteriozni rast i pad.
Zaključak: Berza ili cirkus?
Regencell je primer kako berza može postati arena za sumnjive igre i manipulacije. Dok američki regulatori prate situaciju, investitori i javnost ostaju zbunjeni i zabrinuti. Da li je ovo samo početak pada ili će se pojaviti novi skandali?
Ako imate mišljenje o ovoj berzanskoj drami ili ste možda i sami pratili ovaj haos, bacite komentar dole. Ko zna, možda zajedno otkrijemo šta se zaista dešava iza kulisa!
Izvor: Blic, Morning Brew, Straitstimes