Religije i žene: Zašto su žene večiti problem svetih muškaraca?

U svetu velikih religija, žene su često predstavljene kao izvor problema, kušnje i duhovne slabosti. Od zen budizma do hrišćanstva, judaizma i islama, zajednički je stav da žene nisu ravnopravne duhovno i društveno. U zen priči, redovnik nosi ženu preko reke, ali drugi ga proziva jer “redovnici ne nose žene” – što je metafora za duboko ukorenjenu ideju da su žene prepreka duhovnom napretku muškaraca.

U hrišćanstvu, stav prema ženama kao izvoru greha i kušnje vuče korene iz biblijskih priča o Evi, koja je navodno otvorila vrata smrti, dok je Marija predstavljena kao retka izuzetak, simbol života. Teolozi poput Tertulijana i Jeronima su žene smatrali duhovno slabijim, a crkva je dugo zabranjivala ženama svećeničke uloge. Slični stavovi postoje i u judaizmu, gde su žene dugo bile isključene iz rabinskih funkcija, a u islamu žene se često nazivaju “najpogubnijom fitnom”.

Ova duboko ukorenjena ideja da su žene problem, a muškarci duhovno superiorniji, nije samo istorijska relikvija. Nedavno je u Tajlandu otkrivena afera u kojoj je najmanje trinaest budističkih redovnika seksualno ucenjivalo prostitutku, što je izazvalo skandal i zahteve za krivičnim gonjenjem pružalaca usluga, dok su redovnici pokušavali da se opravdaju. Ovo pokazuje da se i u savremenim religijskim zajednicama žene i dalje tretiraju kao problem, a muškarci kao žrtve ili heroji.

Možemo li očekivati promenu? Ko će biti sledeći Dalaj Lama? Možda žena? Ali dok se to ne dogodi, žene će ostati u senci, tretirane kao izvor kušnje, a ne kao ravnopravni učesnici duhovnog života. Ako vam se čini da je ovo samo daleka tema, setite se da su ovi stavovi i dalje prisutni u mnogim religijskim zajednicama širom sveta, oblikujući stavove i živote miliona ljudi.

Pa, šta vi mislite? Da li je vreme da se ova zastarela ideja konačno ostavi u prošlosti? Ili ćemo i dalje trpeti ovu “svetu diskriminaciju”? Bacite komentar, da vidimo ko je za, a ko protiv – i ne zaboravite, žene su tu da nas nose preko reka, a ne da budu prepreka!

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *