Desničarski populisti iz Centralne Evrope, podstaknuti reizborom Donalda Trampa i nedavnim izbornim uspesima, udružuju snage kako bi širili svoje narative širom Evrope i gradili međunarodni savez. Lideri poput Viktora Orbana iz Mađarske, Roberta Fica iz Slovačke, Andreja Babiša iz Češke i Mateuša Moravjeckog iz Poljske nastoje da ovu regiju pretvore u centar desničarskog populizma. Orban je bio glavna zvezda konferencije CPAC u Budimpešti, gde je pozvao konzervativce da iskoriste priliku i povrate vlast u Evropi. Mreže koje finansira mađarska vlada, uključujući akademske i verske grupe, šire desničarske narative i povezuju istomišljenike širom Evrope. Kritičari upozoravaju na autoritarne tendencije i represivne zakone koji mogu ugušiti kritiku i demokratiju. Iako desničarski populisti ostvaruju značajan napredak, oni još uvek upravljaju samo ponekim državama, uglavnom u istočnoj Evropi. Pitanje ostaje koliko će ovaj savez biti stabilan i koliko će uticati na politiku EU.
Političke perspektive:
Levo: Levičarski izvori ističu autoritarne tendencije desničarskih populista, upozoravajući na pretnje demokratiji i ljudskim pravima. Naglašavaju opasnosti nacionalističke i anti-EU retorike, kritikujući lidere poput Viktora Orbana zbog urušavanja demokratskih institucija i promovisanja neliberalnih politika.
Centar: Centristički izvori izveštavaju o usponu desničarskog populizma kao značajnom političkom fenomenu u Centralnoj Evropi, beležeći izborne uspehe i formiranje saveza. Pružaju uravnoteženo izveštavanje, priznajući politički uticaj ovih grupa, ali i izazove sa kojima se suočavaju u širenju moći širom Evrope.
Desno: Desničarski izvori fokusiraju se na osnaživanje konzervativnih i nacionalističkih snaga kao pozitivan razvoj događaja, slaveći povratak nacionalnog suvereniteta i tradicionalnih vrednosti. Često hvale lidere poput Viktora Orbana zbog suprotstavljanja preteranoj EU kontroli i ‘woke’ ideologijama, predstavljajući pokret kao patriotski preporod.