Rusija i Jejl: Akademska bitka ili politički rat?
Da li je američki elitni univerzitet Jejl postao neprijatelj broj jedan Rusije? Rusko tužilaštvo je upravo tako odlučilo, proglasivši aktivnosti ovog prestižnog univerziteta nepoželjnim na teritoriji Ruske Federacije. Zašto? Jer, navodno, Jejl preti ustavnom poretku i bezbednosti države!
Škola za opozicione lidere ili obrazovna institucija?
Prema saopštenju ruskog tužilaštva, u okviru Jejla funkcioniše škola međunarodnih odnosa gde se, kako tvrde, obučavaju „opozicioni lideri stranih država“. Među polaznicima su, navodno, i rukovodioci ekstremističke organizacije „Fond za borbu protiv korupcije“, koji su stečena znanja koristili za podsticanje protesta u Rusiji.
Pravni mehanizmi za zaplenu ruske imovine?
Ali to nije sve! Rusko tužilaštvo tvrdi da Jejl učestvuje u izradi pravnih mehanizama za zaplenu ruske imovine na Zapadu, kako bi se finansirale ukrajinske oružane snage. Dakle, ne radi se samo o obrazovanju, već o direktnom mešanju u unutrašnje stvari Rusije i podršci neprijateljskim aktivnostima.
Elitni univerzitet pod lupom
Jejl je član prestižne Ivy League, zajedno sa Harvardskim i Prinston univerzitetom čineći „veliku trojku“ najelitnijih američkih obrazovnih institucija. Forbes je 2019. godine objavio da je Jejl najpopularniji strani univerzitet među decom najbogatijih ruskih oligarha.
Šta ovo znači za akademsku slobodu?
Odluka Rusije da proglasi aktivnosti Jejla nepoželjnim otvara pitanje granica akademske slobode i političkog uticaja na obrazovne institucije. Da li je ovo samo još jedan korak u zaoštravanju odnosa između Rusije i Zapada, ili je u pitanju stvarna bezbednosna pretnja?
Zaključak
Dok Rusija tvrdi da Jejl destabilizuje društveno-ekonomski i politički poredak, svet posmatra sa podozrenjem i pitanjem – gde je granica između obrazovanja i politike?
Ako imate mišljenje o ovom akademskom ratu, ili možda znate nekog ko je studirao na Jejlu, bacite komentar dole. Neka se čuje glas razuma ili bar dobar vic o svemu ovome!