Rusija i dalje gubi bitku za Pokrovsk: 110.000 vojnika, a grad i dalje ukrajinski!

Rusija se muči kod Pokrovska: 110.000 vojnika, a grad i dalje drže Ukrajinci!

Da li ste znali da Rusija već skoro godinu dana pokušava zauzeti grad Pokrovsk na istoku Ukrajine? I to sa čak 110.000 vojnika nagomilanih u blizini! Ali, iznenađenje – grad i dalje nije pod njihovom kontrolom!

Vruća tačka fronta Pokrovsk je trenutno najvrelija tačka na frontu dugom 1.200 kilometara. Ukrajinski general Oleksandr Sirski je izjavio da je ovo mesto gde se vodi najžešća borba. Ruske snage su izvele jednu ofanzivu za drugom, ali nisu uspele da slome ukrajinsku odbranu.

Zašto je Pokrovsk toliko važan? Iako nije veliki grad, Pokrovsk je strateški ključan jer se nalazi na važnoj železničkoj pruzi koja povezuje druge vojne čvorište u Donjeckoj oblasti. Zajedno sa Kostjantinivkom, Kramatorskom i Slavjanskom, čini okosnicu ukrajinske odbrane u tom delu zemlje.

Putinova opsesija Predsednik Vladimir Putin je jasno stavio do znanja da želi da zauzme celu teritoriju Donjecke i Luganske oblasti. Iako su njegove snage većim delom zauzele ove oblasti, Pokrovsk i dalje odoleva. Kijev i njegovi saveznici optužuju Putina da odugovlači mirovne pregovore samo da bi osvojio još teritorije.

Kako Ukrajinci uspevaju? Američki Institut za proučavanje rata (ISW) je objavio da su ukrajinske snage primorale Ruse da odustanu od frontalnog napada na Pokrovsk. Umesto toga, Ukrajinci koriste dronove u svojoj odbrani, integrišući ih sa kopnenim snagama, što je pokazalo odlične rezultate.

Ruski problemi i povlačenja Rusija nije mogla značajno povećati broj trupa u tom području jer su morali da se povuku sa drugih frontova, poput Kurske oblasti, gde su izgubili oko 63.000 vojnika i 7.000 severnokorejskih boraca. Ovo je omogućilo Ukrajincima da oslabe pritisak na glavnim frontovima.

Opsada i psihološki rat Umesto direktnog napada, ruske snage sada pokušavaju da opkole grad sa juga i severoistoka, izvodeći male udare sa po nekoliko vojnika, ponekad koristeći motocikle i terenska vozila. Cilj nije samo zauzimanje teritorije, već i psihološki efekat – da pokažu „pobede“ i podignu moral svojih trupa.

Šta dalje? Iako je ruska invazija počela pre više od tri godine, Pokrovsk i dalje stoji kao simbol ukrajinske otpornosti. Sa oko 60.000 stanovnika pre rata, većina je pobegla, ali oni koji su ostali i dalje drže liniju. Poslednji rudnik koksa u Ukrajini, koji je bio u Pokrovsku, zatvoren je početkom godine, što dodatno otežava život u tom području.

Zaključak Dok Rusija baca desetine hiljada vojnika i ogromne resurse na osvajanje Pokrovska, Ukrajinci uspevaju da održe kontrolu koristeći pametne taktike i tehnologiju. Ova bitka nije samo vojna – to je psihološki rat, borba za prestiž i dokaz da ni sa ogromnom vojnom silom nije lako slomiti ukrajinski duh.

A vi? Šta mislite, hoće li Rusija ikada uspeti da zauzme Pokrovsk ili će ovo postati njihova večita „crna rupa“? Bacite komentar, da vidimo ko je optimista, a ko pesimista u ovoj ludoj igri moći!

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *