Rusija gomila vojsku u Jermeniji: Da li Kremlj priprema novi haos na Kavkazu?
Jermenija, mala zemlja na južnom Kavkazu, ponovo je u centru pažnje – ali ne zbog mira, već zbog vojne igre moći koju vodi Rusija. Ukrajinska vojna obaveštajna služba (HUR) tvrdi da Moskva pojačava svoje vojne snage u bazi u Gjumriju, drugom najvećem gradu Jermenije, i to samo nekoliko kilometara od granice sa Turskom, saveznikom Azerbejdžana.
Šta se dešava?
Pre samo nekoliko dana, HUR je objavila dokument koji navodno potiče od komandanta Južnog vojnog okruga Rusije. U njemu se naređuje hitno popunjavanje ruskih vojnih jedinica u Jermeniji, sa posebnim kriterijumima: profesionalnost, psihološka otpornost i borbena spremnost. Zanimljivo je da je regrutacija strogo zabranjena za one povezane sa trgovinom drogom ili psihotropnim supstancama.
Ukrajina tvrdi da je ovo deo šire strategije Kremlja da destabilizuje južni Kavkaz i globalnu bezbednosnu situaciju. Navodno, Rusija želi da pojača svoj uticaj u regionu, što bi moglo dodatno pogoršati odnose sa Azerbejdžanom, koji su ionako napeti.
Zašto je baza u Gjumriju važna?
Gjumri je strateški smešten samo 3,5 kilometara od granice sa Turskom, koja je bliski saveznik Azerbejdžana. Ruska baza tamo postoji još od 1990-ih, sa ciljem da štiti granicu i brzo reaguje u slučaju sukoba u regionu Nagorno-Karabaha. Baza je dom za oko 5.000 ruskih vojnika i opremljena je lovcima MiG-29 i sistemima protivvazdušne odbrane S-300.
Međutim, situacija se menja. Jermenija pokušava da normalizuje odnose sa Azerbejdžanom i Turskom, čak planira da ponovo otvori granicu sa Turskom, koja je zatvorena od 1993. godine. Ruska vojna baza, nekada simbol sigurnosti, sada se sve više doživljava kao teret i prepreka za jermenske interese.
Jerevan demantuje, ali da li je to dovoljno?
Jermensko Ministarstvo spoljnih poslova brzo je demantovalo tvrdnje Ukrajine, ali dokumenti koje je HUR objavila deluju ozbiljno i detaljno. Da li je ovo samo još jedna u nizu geopolitičkih igara ili stvarna priprema za nove sukobe?
Šta to znači za region?
Povećanje ruskog vojnog prisustva u Jermeniji može dodatno destabilizovati već napeti južni Kavkaz. Odnosi između Rusije i Azerbejdžana su već narušeni zbog nedavnih hapšenja i smrti etničkih Azerbejdžanaca u Rusiji, kao i pada aviona kompanije Azerbaijan Airlines u decembru.
Turski predsednik Erdogan je izjavio da podržava napore Jermenije da uspostavi mir sa Azerbejdžanom, što dodatno komplikuje ruske planove u regionu.
Zaključak
Dok Jermenija balansira između Rusije, Azerbejdžana i Turske, Kremlj izgleda da ne odustaje od svoje vojne strategije u regionu. Da li će ovo dovesti do novog sukoba ili će se stvari smiriti? Jedno je sigurno – južni Kavkaz je ponovo na ivici velike geopolitičke drame.
A vi? Šta mislite, da li Rusija zaista želi da izazove haos ili samo štiti svoje interese? Bacite komentar, možda zajedno otkrijemo šta se zaista dešava u ovom vrućem delu sveta!