Ruski poslanik predlaže porez za starije bez dece: Povratak sovjetske ideje ili nova diskriminacija?

Porez za starije bez dece? Ruski poslanik šokira svet!

Da li ste spremni da država počne da vas kažnjava ako nemate decu? U Rusiji, umirovljeni general-pukovnik i poslanik Državne dume Andrej Guruljov ne samo da je spreman da to učini, već i predlaže uvođenje poreza za starije osobe koje nemaju potomstvo. Da, dobro ste pročitali! Povratak sovjetskog poreza na bezdejtstvo, koji je postojao od 1941. do 1990. godine, ponovo je na stolu.

Šta je predloženo?

Guruljov je razgovarao o mogućnosti uvođenja poreza za one koji nemaju decu, tvrdeći da država ne bi trebalo da brine o ljudima koji nisu ostavili potomstvo. “Zašto bi država ispunjavala obaveze za one koji nemaju decu?”, pita se poslanik. On smatra da bi takav porez bio deo šireg seta mera za povećanje nataliteta u Rusiji.

Istorijski kontekst

U Sovjetskom Savezu postojao je tzv. porez na bezdejtstvo, uveden 1941. godine, u vreme kada je država pokušavala da poveća natalitet nakon velikih gubitaka u Drugom svetskom ratu. Porez su plaćali muškarci od 25 do 50 godina i žene od 20 do 45 godina koji nisu imali decu. Iznosio je 6% plate, što je bio značajan teret za prosečnog radnika. Postojale su izuzetke, poput medicinskih razloga, studenata, ratnih heroja i roditelja koji su izgubili decu u ratu. Porez je ukinut 1990. godine.

Zašto sada?

Rusija se suočava sa problemom pada nataliteta i starenja stanovništva. Guruljov smatra da je potrebno uvesti mere koje će stimulisati rađanje dece, a porez na bezdejtstvo vidi kao jedan od načina. On takođe ističe važnost poboljšanja medicinskih uslova za porodilje.

Reakcije i dileme

Ovaj predlog izaziva brojne kontroverze. Da li je uvođenje poreza na one koji nemaju decu pravi put ili je to diskriminacija i kršenje ljudskih prava? Da li država treba da kažnjava ljude zbog ličnih izbora? Ovo su pitanja koja će sigurno izazvati žustre debate.

Zaključak

Dok Rusija traži načine da poveća natalitet, vraćanje na stare, kontroverzne metode poput poreza na bezdejtstvo može izazvati više problema nego koristi. Da li je ovo samo još jedan pokušaj da se reše demografski problemi ili početak nove ere državne kontrole nad ličnim životima?

A vi, šta mislite? Da li bi država trebalo da vas oporezuje ako nemate decu? Ili je to previše daleko? Bacite komentar, možda baš vi imate rešenje za ovaj ruski problem!

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *