Brod Kotor u Americi zapeo zbog kvarova, a pola miliona dolara troškova visi kao Damoklov mač!
Da li ste znali da je brod Kotor, ponos Crnogorske plovidbe, trenutno zaglavljen u američkoj luci Savannah? Da, dobro ste pročitali! Zbog tehničkih kvarova i neispravnosti, ovaj brod ne može da isplovi dok se ne plate milionski troškovi lučkih usluga i popravki. A koliko je to? Preko pola miliona dolara samo za lučke usluge, a ukupni troškovi popravljanja brodova ove kompanije već su premašili 1,4 miliona eura!
Ko je kriv?
Skupština akcionara Crnogorske plovidbe je smijenila stari odbor direktora, na čelu sa Jovom Lazarevićem, i imenovala novi sastav. Ali, da li će to rešiti problem? Direktor Barske plovidbe, Filip Radulović, najavio je krivične prijave protiv nepoznatih lica zbog sumnje na zloupotrebu službenog položaja i nesavestan rad. On i direktor Barske plovidbe, Boris Mihailović, tvrde da su informacije o stanju brodova bile lažne i da je stanje mnogo gore nego što se prikazivalo.
Remont broda Kotor – da li je bio regularan?
Pre tri godine, brod Kotor je navodno prošao redovni remont u turskoj luci. Međutim, stručnjaci sumnjaju u regularnost tog remonta, jer kvarovi koji su se pojavili sada su, kako kažu, nemogući da se dese ako je remont urađen kako treba.
Milion evra pomoći i šta je sa tim novcem?
Barska plovidba je pomogla Crnogorskoj plovidbi sa milion evra kako bi se izbegao stečaj. Do sada je isplaćeno 300 hiljada evra, a ostatak se očekuje do kraja godine. Ali, umesto da se novac uloži u brodove, čini se da je otišao na rešavanje problema koji su sada na površini. Da li je to samo slučajnost ili nešto mnogo gore?
Ko će platiti račun?
Izvršni direktor Crnogorske plovidbe, Vladimir Tadić, jasno je rekao da brod ne može isploviti dok se ne plate svi lučki troškovi, koji su izuzetno visoki u Americi. Ali, pitanje je – ima li Crnogorska plovidba novca za to? Odgovor je jasan: nema! Tadić je apelovao na nadležne da pomognu, ali zakon o kontroli državne pomoći nameće ograničenja.
Šta dalje?
Inspekcija je utvrdila nedostatke i rok za njihovo otklanjanje je upravo danas, kada će inspektori Bureau Veritasa ponovo doći na kontrolu. Ako se problemi ne reše, brod Kotor će ostati zarobljen, a Crnogorska plovidba u još većim problemima.
Zaključak
Ova situacija je pravi haos! Milioni evra su u igri, brodovi su u kvaru, a odgovorni se smenjuju i krive jedni druge. Da li će iko snositi odgovornost? Da li će Crnogorska plovidba uspeti da preživi ovu krizu? Ili ćemo gledati kako brod Kotor i ostali brodovi tonu u dugove i probleme?
Ako imate mišljenje o ovom brodolomu u Crnogorskoj plovidbi, slobodno ga podelite – možda zajedno pronađemo rešenje ili bar dobar vic o tome kako brodovi ne plove, a pare nestaju!
Skandal, milioni, i brodovi koji ne plove – dobrodošli u Crnogorsku plovidbu 2024!