Selaković i Slovačka: Kulturna saradnja ili politička predstava?

Selaković u Bratislavi: Kulturna saradnja ili samo politička predstava?

Selaković, ministar kulture Srbije, opet u akciji! Ovog puta u Bratislavi, gde se sastao sa slovenačkim zvaničnicima, uključujući predsednika parlamenta i šefa parlamentarnog odbora za kulturu. Tema? Kulturna saradnja između Srbije i Slovačke, koja je, prema njima, „veoma uspešna“. Ali da li je to samo fraza ili stvarno nešto što vredi?

Kulturna saradnja ili politički marketing?

Sastanak je održan pred izložbu „Srpski srednjovekovni manastiri u opasnosti“ u Nacionalnoj galeriji u Bratislavi. Izložba je već bila u sedištu UNESCO-a u Parizu, a obeležava 20 godina od upisa manastira Visoki Dečani na UNESCO listu svetske baštine. Selaković je istakao da je Visoki Dečani jedan od najugroženijih kulturnih lokaliteta u Evropi 21. veka.

Ali, hajde da budemo realni – koliko nas zaista brine sudbina manastira kad se političke igre igraju u pozadini? Selaković je zahvalio Slovačkoj na principijelnoj podršci neprepoznavanju jednostrano proglašene nezavisnosti Kosova. Dakle, kulturna saradnja je u stvari i politička poruka – Slovačka i Srbija zajedno protiv Kosova.

Ekonomija, simbolika i politika u jednom paketu

Prema izjavama, saradnja ima „izuzetno vredan simbolički i ekonomski potencijal“. Simbolika je jasna – zajednička borba za srpsku kulturu i identitet. Ekonomija? Pa, verovatno se misli na novac koji se vrti oko ovakvih događaja i projekata. Ali da li je to dovoljno da se stvarno nešto promeni?

Da li je ovo samo još jedna politička predstava?

Dok se ministar kulture hvali uspehom saradnje, obični ljudi se pitaju – šta to konkretno znači za nas? Da li će manastiri biti zaštićeni? Da li će Srbija i Slovačka zaista ojačati veze ili je ovo samo još jedna prilika za političke poene?

Zaključak: Kulturna saradnja ili politička farsa?

Sve u svemu, sastanak u Bratislavi i izložba o Visokim Dečanima su važni, ali ne možemo zanemariti politički kontekst. Srbija i Slovačka koriste kulturu kao sredstvo za političku poruku protiv Kosova, a to baca senku na prave ciljeve zaštite kulturne baštine.

Ako vam se čini da je ovo samo još jedna politička predstava, niste sami. A vi, šta mislite? Da li je ovo prava saradnja ili samo još jedna scena na političkoj sceni? Bacite komentar, da vidimo ko je za, a ko protiv ove kulturno-političke sapunice!

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *