Srbija u demografskom slobodnom padu: Pola miliona manje stanovnika i starenje koje nas jede
Dobrodošli u Srbiju 2024. godine, zemlju koja se topi kao sneg na suncu! Prema najnovijim podacima Republičkog zavoda za statistiku, Srbija je izgubila skoro pola miliona stanovnika. Da, dobro ste pročitali – skoro 500.000 ljudi manje! I to nije kraj priče, već samo početak demografske drame koja nas sve pogađa.
Gde su nestali ljudi?
Broj stanovnika Srbije je procenjen na oko 6,58 miliona, što je pad od skoro pola miliona u odnosu na prethodne godine. Glavni krivci? Negativan prirodni priraštaj i starenje stanovništva. Prošle godine rođeno je samo 60.000 beba, dok je umrlo čak 98.000 ljudi. To znači da je prirodni priraštaj negativan za 37.000 stanovnika! I to nije mala brojka – to je kao da je jedan grad veličine Sombora nestao sa mape.
Starenje koje nas guši
Demografsko starenje je ozbiljan problem. Udeo starijih od 65 godina iznosi čak 22,6%, dok je udeo mladih ispod 15 godina samo 14,4%. U nekim oblastima, poput zaječarske, situacija je još gora – tamo je skoro trećina stanovništva starija od 65 godina, a samo 11,2% je mlađe od 15 godina. To znači da imamo sve manje mladih koji bi mogli da pokrenu ekonomiju i društvo, a sve više starih koji zahtevaju brigu i podršku.
Gradovi i sela: borba za opstanak
Beogradski region ima najmanju negativnu stopu prirodnog priraštaja (-2,5 promila), dok je u južnoistočnoj Srbiji situacija katastrofalna (-8,1 promila). Samo šest opština ima pozitivan prirodni priraštaj, uključujući Tutin, Novi Pazar i Novi Sad. Ostali gradovi i sela se polako prazne, a mladi beže u potrazi za boljim životom.
Žene rađaju kasnije i manje dece
Prosečna starost žena pri rođenju deteta je 30,5 godina, a prve bebe rađaju u proseku sa 29,1 godinu. U gradskim sredinama žene rađaju još kasnije – u proseku sa 31,3 godine. Stopu fertiliteta od 1,63 dece po ženi daleko je od potrebne za održavanje populacije (oko 2,1). Najniža stopa fertiliteta je u Beogradu (1,58), dok je nešto bolja u Šumadiji i Vojvodini.
Umiranje i uzroci smrti
Prosečna starost umrlih je 75,4 godine, a najčešći uzrok smrti su bolesti srca i krvotoka (47,1% umrlih). Slede tumori i bolesti disajnih organa. Broj nasilnih smrti je u porastu, uključujući samoubistva i ubistva, što dodatno komplikuje sliku.
Šta nas čeka?
Ako se ovako nastavi, Srbija će se suočiti sa ozbiljnim problemima: praznim selima, manjkom radne snage, opterećenim zdravstvenim sistemom i ekonomskim padom. Demografska kriza nije samo statistika – to je alarm za sve nas.
Zaključak
Srbija se topi pred našim očima. Pola miliona manje ljudi, starenje koje nas guši i natalitet koji tone. Da li ćemo se probuditi i reagovati ili ćemo dozvoliti da nam zemlja postane muzej? A vi, šta mislite – ima li nade za Srbiju ili je ovo samo početak kraja? Bacite komentar, da vidimo ko je optimista, a ko već pakuje kofere!