Zašto Srbija gubi veru u EU dok Rusija dobija simpatije?

Srbija na raskršću: EU gubi, Rusija dobija!

Da li ste primetili kako Srbija sve manje veruje u Evropsku uniju, dok Rusija dobija sve više simpatija? Nije to slučajno! Sveže ankete pokazuju da manje od polovine Srba želi članstvo u EU, dok simpatije prema Moskvi rastu kao da je Putin lično superheroj.

Pad podrške EU – šta se dešava?

Pre samo deset godina, 43% Srba je imalo pozitivnu sliku o EU. Danas je taj broj pao na samo 32%! I to nije sve – oko 40% građana bi podržalo ulazak u EU, dok čak 52% kaže „ne“. Čak i studenti, koji su mesecima protestovali zbog tragedije u Novom Sadu, nisu mahali zastavom EU. Evropski zvaničnici to primećuju, ali izgleda da im nije jasno šta se dešava na terenu.

Zašto?

Zato što EU ne uspeva da se izbori sa ključnim pitanjima. Srbija je pod pritiskom da prizna Kosovo kao nezavisnu državu, što je za većinu Srba neprihvatljivo. I dok EU traži normalizaciju odnosa Beograda i Prištine, pregovori stoje u mestu, a na terenu se gase srpske institucije. To je kao da tražite od nekoga da prihvati nešto što smatra gubitkom dela svog identiteta.

Rusija kao alternativa?

U isto vreme, Rusija se u Srbiji vidi kao moćan saveznik koji se suprotstavlja „arogantnom Zapadu“. Gotovo polovina Srba smatra da je ruska invazija na Ukrajinu opravdana, što je najviši procenat u regionu. Rusija je jedina evropska zemlja koja nije uvela sankcije Moskvi, a mnogi Srbi je vide kao zaštitnika srpskih interesa.

Ekonomija i realnost

Iako je EU glavni ekonomski partner Srbije, sa četiri milijarde evra bespovratnih sredstava u poslednjih deset godina, to ne menja stavove javnosti. Ljudi vide da EU ne podržava dovoljno njihove proteste i ne rešava njihove probleme. Sa druge strane, Rusija se doživljava kao država sa sličnim vrednostima – konzervativnim, porodičnim, i protivnim LGBT pravima.

Šta kažu stručnjaci?

Politički analitičari kažu da je EU izgubila kredibilitet u Srbiji jer ne može da se jasno pozicionira u političkoj polarizaciji. Takođe, povezivanje EU integracija sa priznanjem Kosova samo povećava euroskepticizam. Sa druge strane, ruski uticaj i simpatije rastu jer se Rusija predstavlja kao zaštitnik srpskog sveta i tradicionalnih vrednosti.

Zaključak?

Srbija je na raskršću. Da li će nastaviti putem ka EU, sa svim uslovima i pritiscima, ili će se okrenuti Rusiji i konzervativnim vrednostima? Jedno je sigurno – ovo nije samo političko pitanje, već duboko pitanje identiteta i budućnosti zemlje.

A vi? Da li mislite da Srbija treba da se priključi EU ili da ostane verna Rusiji? Ili možda imate neki treći put? Bacite komentar, da vidimo ko je za šta – da se malo nasmejemo ili zapalimo diskusiju!

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *