Srbija na ivici katastrofe: Samo 8% nekretnina osigurano, država predlaže obavezno osiguranje

Srbija na ivici katastrofe: Samo 8% nekretnina osigurano!

Da li ste znali da u Srbiji samo 8 do 10 odsto vlasnika nekretnina ima polisu osiguranja koja ih štiti od katastrofalnih rizika poput požara i oluja? Da, dobro ste pročitali! Dok se prirodne nepogode sve češće dešavaju, većina građana ostaje potpuno nezaštićena.

Katastrofalni rizici i klimatske promene

Zoran Ćirić iz Udruženja osiguravača Srbije upozorava da osnovna polisa osiguranja pokriva samo tri rizika: požar, grom i grad. Ali, ako želite da budete osigurani od oluje, morate biti svesni da to nije uključeno u standardnu policu. A oluje su postale redovna pojava zbog klimatskih promena koje nas sve pogađaju.

Šta se dešava ako nemate osiguranje?

Ako nemate polisu osiguranja, ne očekujte da će vam država nadoknaditi štetu. Država može ponuditi samo humanitarnu pomoć, koja je često simbolična. Na primer, tokom velikih poplava 2014. godine, prosečna šteta po osiguranju bila je oko 15.000 evra, dok je humanitarna pomoć iznosila samo oko 3.000 evra. Dakle, bez osiguranja, možete računati samo na mrvice.

Srbija u poređenju sa svetom

Dok je u Srbiji osigurano samo oko 15% obradivih površina, u Americi je taj procenat čak 90%, a u Evropskoj uniji oko 70%. Razlika je ogromna i jasno pokazuje koliko smo ranjivi.

Predlog za obavezno osiguranje

Udruženje osiguravača Srbije već godinama predlaže da država uvede obaveznu polisu osiguranja za katastrofalne rizike. Zamislite samo – svi građani Srbije bi bili zaštićeni, a država ne bi morala da troši milione na humanitarnu pomoć. Polisa bi pokrivala zemljotrese, superćelijske oluje, požare i druge katastrofe koje nas pogađaju svake godine.

Zašto ovo nije već urađeno?

Možda zato što niko ne voli da priča o katastrofama dok se ne dogode. Ali, kao što kaže Ćirić, „Šta se desilo ove godine, neće se ponoviti sledeće godine“ – ako ne budemo pametniji.

Zaključak

Srbija je na ivici katastrofe kada je reč o osiguranju imovine. Samo 8 do 10% vlasnika nekretnina ima polisu koja ih štiti od katastrofa. Klima se menja, oluje i poplave postaju sve češće, a mi i dalje čekamo da nas nešto pogodi da bismo reagovali. Možda je vreme da se probudimo i shvatimo da je obavezno osiguranje neophodno.

A vi? Da li ste osigurali svoj dom ili poljoprivredne useve? Ili čekate da vam država da humanitarnu pomoć od par hiljada evra? Pišite u komentarima, možda zajedno pronađemo rešenje pre nego što bude kasno!


Slug: srbija-osiguranje-katastrofalni-rizici-obavezno

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *