Tržište nekretnina u Srbiji: Rast od 15% ili iluzija stabilnosti?

Tržište nekretnina u Srbiji: Rast od 15% ili iluzija stabilnosti?

Da li je tržište nekretnina u Srbiji stvarno u usponu ili nas samo zavaravaju brojke? Republički geodetski zavod (RGZ) objavio je da je vrednost prometa nekretnina u Srbiji u 2023. godini porasla za 15%, dostigavši čak 7,4 milijarde evra. Deluje sjajno, zar ne? Ali hajde da zaronimo dublje.

Regulisano tržište dominira

Čak 75% ukupne vrednosti prometa odnosi se na regulisano tržište, koje je poraslo za 1,2 milijarde evra u odnosu na prethodnu godinu. To znači da je vrednost regulisanog tržišta dostigla 5,6 milijardi evra, sa udelom od 86% u broju zaključenih ugovora. Najviše transakcija zabeleženo je u Novom Sadu, dok je najveći obim novčanih sredstava ostvaren u Beogradu.

Delimično regulisano tržište pada

Ali, nije sve bajno. Delimično regulisano tržište, koje čini 25% ukupne vrednosti, opalo je za 7% u vrednosti i za 1% u broju ugovora. To je prvi put da je zabeležen pad aktivnosti u ovom segmentu tržišta. Najveći broj ugovora u ovom segmentu i dalje je u Beogradu, gde je ostvarena i najveća vrednost transakcija.

Da li je tržište stvarno stabilno?

Iako RGZ tvrdi da tržište nekretnina u Srbiji ima stabilnu dinamiku i da mere za unapređenje pravne sigurnosti daju rezultate, pad delimično regulisanog tržišta baca senku sumnje. Da li je ovo znak da se nešto menja u osnovama tržišta? Da li su investitori i kupci zaista sigurni ili se kriju problemi ispod površine?

Cene i dostupnost

U nekim delovima Srbije, poput Ivanjice, Mladenovca i Negotina, cene nekretnina su duplo niže nego u većim gradovima, što može biti prilika za kupce, ali i pokazatelj neujednačenog razvoja tržišta. S druge strane, u Beogradu i Novom Sadu cene i dalje rastu, što dodatno opterećuje kupce.

Zaključak: Raste li tržište ili samo brojke?

Da li je ovaj rast od 15% stvaran ili je samo posledica regulisanog segmenta koji dominira tržištem? Pad delimično regulisanog tržišta može biti alarm za budućnost. Ako se ne obratimo pažnju na ove promene, mogli bismo se suočiti sa problemima u dostupnosti i pravnoj sigurnosti nekretnina.

U svakom slučaju, ako planirate kupovinu ili prodaju nekretnine, ne oslanjajte se samo na brojke. Proverite sve detalje, pitajte stručnjake i ne dozvolite da vas zavaraju lepe statistike. A vi, šta mislite? Da li je tržište nekretnina u Srbiji zaista u usponu ili je to samo maska za dublje probleme? Bacite komentar, da vidimo ko je optimista, a ko realista!

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *