Pakao od požara u Srbiji: Tri meseca vatre do sredine veka!
Zamislite ovo: Srbija će do sredine ovog veka imati čak tri meseca u godini kada će biti u visokom riziku od požara! Da, dobro ste pročitali – tri meseca! Trenutno imamo samo jedan mesec takvog rizika, ali klimatske promene i ljudski nemar guraju nas pravo u vatrenu zamku.
Šumski požari haraju Srbijom
Nedavni požari koji su buknuli gotovo svuda po Srbiji nisu slučajnost. Klimatolog Ana Vuković Vimić jasno kaže da su ovi požari rezultat kombinacije klimatskih promena i ljudskog nemara. Sve češći su uslovi koji pogoduju nastanku i širenju požara – od suše, preko jakog vetra, do ljudskih grešaka i starih instalacija koje mogu izazvati varnice.
Tri meseca vatre – šta to znači?
Do sada smo imali oko mesec dana godišnje kada je rizik od požara visok. Sada se ta brojka udvostručuje, a do sredine veka će se utrostručiti! To znači da će Srbija imati tri puna meseca u godini kada će požari biti gotovo neizbežni. Južni, jugozapadni i jugoistočni delovi Srbije, kao i delovi Vojvodine, biće najugroženiji zbog povećane suvoće i aridnosti.
Da li smo spremni za vatrenu apokalipsu?
Ana Vuković Vimić upozorava da moramo biti spremni. Ne možemo se praviti da se ništa ne dešava i nadati se da će požari zaobići naše gradove i sela. Potrebne su bolje strategije zaštite, ranije pripreme i efikasnija saradnja između vojske, sektora za vanredne situacije i lokalnih zajednica. Cilj je da budemo spremni najmanje 72 sata pre nego što katastrofa udari – bilo da se desi ili ne.
Ekstremne vremenske nepogode – novi normalni?
Nije samo vatra problem. Pre dva dana Srbiju je pogodilo olujno nevreme sa jakim udarima vetra, kišom i gradom. Ovakve oluje nastaju zbog kombinacije toplog i vlažnog vazduha sa hladnim masama sa severa. Iako je teško predvideti tačno gde će udariti, centralni i zapadni delovi Srbije i Vojvodina su najrizičniji.
Sistem ranog upozorenja – spas ili šala?
Sistem ranog upozorenja putem SMS poruka je korak u pravom smeru, ali nije dovoljan. Ljudi često ignorišu upozorenja jer se dešava da oluja ne stigne ili nije jaka. Potrebno je da dobijaju jasne instrukcije kako da se ponašaju, a ne samo da budu bombardovani porukama. Takođe, preciznije prognoze i lokalizovana upozorenja mogu spasiti živote i imovinu.
Zaključak: Vatrena budućnost Srbije je naša realnost
Ne postoji deo Srbije koji će ostati pošteđen ekstremnih vremenskih uslova. Klimatske promene su tu, a mi smo na ivici vatrene katastrofe. Ako ne počnemo ozbiljno da se pripremamo, izgubićemo mnogo više od šuma – izgubićemo domove, živote i budućnost.
Pa, šta vi mislite? Da li ćemo se probuditi pre nego što nas proguta plamen? Ili ćemo i dalje čekati da nas vatra iznenadi? Bacite neki komentar, podelite svoje mišljenje ili samo recite – ko je sledeći na listi za roštilj?
Pratite nas za još vrućih vesti i ne zaboravite – bolje sprečiti nego lečiti, ali izgleda da Srbija još uvek voli da gori pre nego što se seti da pije vodu.