Voda na ceni: Srbija se bori sa nestašicom zbog paklenih vrućina!

Paklene vrućine i nestašica vode u Srbiji: Ko će ostati bez vode?

Leto 2023. godine u Srbiji nije samo vrelo – ono je postalo noćna mora za mnoge građane! Ekstremno visoke temperature i sušni periodi doveli su do ozbiljnih problema sa snabdevanjem vodom, a opština Arilje je već uvela plan isključenja vode u određenim naseljima.

Ko je na udaru?

Najugroženija su naselja na višim nadmorskim visinama, gde je pritisak vode slabiji. Tako će, na primer, naselja poput Vrane, Grdovića i Virova Lopaša ostati bez vode od 22 časa uveče do 6 sati ujutru.

Rezervoar R2, koji snabdeva delove Raškove Bare, Bogojevića, Latvice i drugih, imaće restrikcije od 22 časa do 6 sati, a zatim od 9 do 20 časova. Voda će biti puštana u intervalima od 6 do 9 ujutru i od 20 do 22 časa uveče.

Šta kažu nadležni?

Predrag Maslar, komandant Štaba vanredne situacije i predsednik opštine Arilje, upozorava da ukoliko mere ne daju rezultate, biće proglašena vanredna situacija i restrikcija vode na celoj teritoriji opštine.

JKP Zelen Arilje i nadležne inspekcije rade na suzbijanju nenamenske potrošnje vode, jer je očuvanje redovnog vodosnabdevanja sada prioritet broj jedan.

Beograd se pridružuje apelu

JKP Beogradski vodovod i kanalizacija takođe je uputio apel građanima da racionalno koriste vodu. Zabrana punjenja bazena, zalivanja poljoprivrednih površina i drugih nenamenskih aktivnosti je na snazi. Samo osnovne potrebe – piće, priprema hrane i higijena – treba da budu prioritet.

Tokom jednog dana u Beogradu zabeležena je enormna potrošnja vode, što dodatno opterećuje sistem. Ako se ovako nastavi, pitanje je koliko će dugo trajati zalihe.

Zašto je ovo problem?

Visoke temperature i suša su globalni problemi, ali Srbija se sada suočava sa realnim posledicama. Voda, koja je nekada smatrana neograničenim resursom, postaje luksuz. Restrikcije vode nisu samo neprijatnost – one mogu da ugroze zdravlje, higijenu i svakodnevni život.

Šta možemo da naučimo?

Ovo je jasan znak da moramo da menjamo svoje navike. Nenamenska potrošnja vode, poput punjenja bazena ili pranja automobila u vreme nestašice, nije samo sebična – ona je opasna po zajednicu.

Zaključak

Srbija je na ivici vodene krize, a leto 2023. pokazuje koliko je važno da svi shvatimo ozbiljnost situacije. Restrikcije su već na snazi, a ako se ne promenimo, biće ih još više.

A vi? Da li ste već smanjili potrošnju vode ili punite bazen kao da sutra ne postoji? Bacite komentar, da vidimo ko je pravi heroj leta, a ko će ostati žedan!

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *