Vlada Srbije proglašava elementarne nepogode zbog katastrofalnih požara i suše

Paklene vrućine, suša i požari: Vlada Srbije konačno proglašava elementarne nepogode!

Da li ste spremni za još jednu katastrofu? Srbija je ovog jula doživela pravi pakao – dugotrajna suša, temperature koje su se penjale do neslućenih visina, vetrovi orkanske jačine i, kao šlag na tortu, ogromni požari koji su poharali pet gradova i 11 opština! Vlada Srbije je konačno reagovala i proglasila elementarne nepogode, ali da li je to dovoljno?

Šta se desilo?

Zamislite ovo: vatra bukti, vetar duva kao da hoće da odnese sve pred sobom, a zemlja je suva kao prah. U julu 2023. godine, Srbija je bila na ivici ekološke katastrofe. Požari su uništili ogromne površine, a šteta na porodičnim domovima je ogromna. Vlada je na hitnoj sednici donela uredbu o državnoj pomoći i obnovi izgorelih kuća, izdvojivši 300 miliona dinara iz budžeta. Da, dobro ste pročitali – samo 300 miliona dinara za obnovu nakon požara koji su buknuli na više lokacija!

Ko je u igri?

Republički štab za vanredne situacije je reizabran i sada okuplja prave teške igrače: ministarstva unutrašnjih poslova, vojska, Crveni krst, Gorska služba spasavanja, kao i direktore javnih preduzeća iz oblasti saobraćaja, šumarstva, vodoprivrede i elektroprivrede. Svi su na zadatku da spasu šta se spasiti može.

Saradnja na visokom nivou – ili bar pokušaj

Vlada je odlučila da poveže gradove i opštine Srbije sa Republikom Srpskom i Crnom Gorom u zajedničkoj saradnji na poljima ekonomije, nauke, kulture, sporta, turizma i ekologije. Među njima su Sombor, Trebinje, Varvarin, Modriča, Vrnjačka Banja, Herceg Novi, Užice i Pljevlja. Možda će ova saradnja doneti nešto dobro, ali da li je to dovoljno da se izborimo sa posledicama katastrofe?

Sport kao svetlo u tami

U moru loših vesti, jedna vest je ipak za ponos. Kristina Arančić, paraolimpijska šampionka u stonom tenisu, dobila je doživotnu mesečnu novčanu nagradu u visini dve i po prosečne neto zarade u Srbiji. Bravo za nju! Ali dok se sportisti nagrađuju, mnogi građani i dalje broje štetu i pitaju se kako će preživeti sledeću sezonu.

Šta nas čeka?

Dok se vlast trudi da sanira štetu i spreči dalje katastrofe, građani su na ivici živaca. Paklene vrućine i suša nisu samo vremenski uslovi – to je alarm za ozbiljne klimatske promene koje nas čekaju. Da li će država uspeti da se izbori sa ovim izazovima ili ćemo gledati kako nam priroda bukvalno gori pod nogama?

Zaključak

Srbija je u plamenu, a reakcija vlasti je spora i nedovoljna. 300 miliona dinara za obnovu izgorelih domova zvuči kao kap u moru, a saradnja sa susedima je tek na početku. Dok čekamo da se dim slegne, pitamo se – da li će ovo biti poslednja katastrofa ili samo početak?

Ako ste preživeli ove vrućine ili imate svoje mišljenje o tome kako država vodi računa o građanima u kriznim situacijama, bacite komentar dole. Možda zajedno pronađemo rešenje ili bar dobar vic za ove paklene dane.


Ne zaboravite: priroda ne prašta, a ni mi ne treba da ćutimo!

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *