Majka iz Srbije u paklu grčkog letovanja: Jedno dete u bolnici u Solunu, drugo ostalo samo u Neos Marmarasu!
Zamislite samo – pošaljete svoju decu na letovanje u Grčku da uživaju i odmore se, a dobijete noćnu moru! Upravo to se desilo jednoj majci iz Srbije koja je ostala u bezizlaznoj situaciji. Jedno dete joj je hitno hospitalizovano u bolnici u Solunu, dok je drugo ostalo samo u Neos Marmarasu, daleko od majčine pomoći.
Problem sa prevozom i posetama
Zahvaljujući strogim pravilima poseta i problemima sa prevozom, ova majka ne može da bude sa decom istovremeno. Posete u bolnici u Solunu su dozvoljene tek od 19 sati, a satnice se ne poklapaju sa mogućnostima da se vrati do drugog deteta u Neos Marmarasu. Taksisti odbijaju da voze u kasnim satima, a javni prevoz je neadekvatan ili ne postoji u tim terminima.
Očajnički apel za pomoć
U očaju, majka se obratila ljudima dobre volje putem društvenih mreža, na stranici “Grčka info”, tražeći pomoć – naravno, uz nadoknadu. Njena poruka je brzo privukla pažnju i veliki broj ljudi se javio da pomogne, ali još uvek nije poznato da li je dobila potrebnu podršku.
Šira slika: Letnja sezona i problemi sa prevozom
Ova situacija nije usamljen slučaj. Letnja sezona u Grčkoj je u punom jeku, a prema podacima Er Srbije, u junu je prevezeno čak 476.000 putnika na destinacije poput Grčke, Turske i Španije. Sa tolikim brojem turista, infrastruktura i usluge prevoza često ne mogu da prate potrebe putnika, naročito u manjim mestima kao što je Neos Marmaras.
Zašto je ovo važno?
Ova drama otkriva koliko su roditelji ranjivi kada se nađu u stranoj zemlji sa decom u hitnim situacijama. Sistem ne pruža adekvatnu podršku, a pravila poseta i prevoza mogu dovesti do tragedije. Da li je moguće da u 21. veku, u turistički razvijenim zemljama, roditelji moraju da mole nepoznate ljude za pomoć da bi bili sa svojom decom?
Šta možemo naučiti?
Ova priča je upozorenje svima koji planiraju putovanja sa decom u inostranstvo. Informišite se detaljno o lokalnim pravilima, mogućnostima prevoza i uslovima u bolnicama. Takođe, apel je i na lokalne vlasti i turističke organizacije da unaprede sistem podrške za hitne slučajeve.
Zaključak
Majka iz Srbije se našla u noćnoj mori koju niko ne bi poželeo. Dok jedno dete leži u bolnici u Solunu, drugo je ostalo samo u Neos Marmarasu, a ona je nemoćna da im pomogne zbog birokratskih i logističkih prepreka. Ovo nije samo njena drama – ovo je alarm za sve nas da se zapitamo koliko su naši sistemi spremni da zaštite najranjivije u kriznim trenucima.
Ako imate slična iskustva ili mislite da je ovo apsurdno, bacite komentar dole i podelite svoje mišljenje. Možda zajedno možemo napraviti razliku ili bar nasmejati jedni druge u ovim teškim vremenima.