Opozicija u Srbiji: Sastanak odbačenih i studentska blokada – ko koga ignoriše i zašto?
Da li opozicija u Srbiji uopšte postoji kao jedinstvena sila ili je to samo skup odbačenih koji se bore za dah? Jučerašnji „okrugli sto“ koji je sazvao Miroslav Aleksić, predsednik Narodnog pokreta Srbije (NPS), bio je prava drama bez publike – sastanak opozicionih stranaka koje su uglavnom ignorisale studente iz pokreta „Studenti blokiraju fakultete“.
Sastanak odbačenih ili početak nečeg novog?
Aleksić je pokušao da ujedini opoziciju oko teme izbornih uslova i revizije biračkog spiska. Na poziv su se odazvale većina parlamentarnih opozicionih stranaka, ali ne i studenti blokade, koji su odbili da učestvuju. Analitičari su ovaj skup nazvali „sastankom odbačenih“ – jer su upravo oni koji su marginalizovani pokušali da pronađu spas u zajedništvu.
Profesor Aleksandar Kavčić i poslanica NPS Ana Jakovljević razmenjivali su saopštenja, dok su fakultetski plenumi uglavnom ćutali ili su se povukli u poslednjem trenutku. Studenti blokade, koji su već mesecima u centru pažnje zbog protesta i blokada fakulteta, nisu želeli da se mešaju sa strankama koje imaju loš rejting i koje oni smatraju neautentičnim predstavnicima opozicije.
Zašto studenti blokade ignorišu opozicione stranke?
Studenti blokade su jasno stavili do znanja da ne žele da budu deo političkih igara stranaka koje su, po njihovom mišljenju, izgubile kredibilitet. Njihova popularnost je u porastu upravo zato što se distanciraju od tradicionalnih političkih struktura. Opozicione stranke, s druge strane, očajnički traže način da se održe na sceni i vide u studentima poslednju slamku spasa.
Politikolog Ognjen Gogić kaže da opozicione stranke žele „veštačko disanje“ i spasavanje kroz zajednički nastup, ali da studenti blokade nisu politička stranka i da imaju svoju autonomiju. On smatra da će dalji koraci opozicije zavisiti upravo od studenata, koji imaju najveću podršku javnosti.
Podela unutar opozicije – ko je ko?
Na sastanku nisu bili prisutni Demokratska stranka (DS), koalicija Nada, pokret Kreni promeni i Proglas, što nije iznenađenje. DS je odlučila da svoju autonomiju prepusti studentima blokade, dok se koalicija Nada drži zasebno. Nove stranke poput DSS i POKS deluju kao čuvari starih vrednosti, ali i oni su marginalizovani.
Nikola Parun, politikolog, ističe da je podela unutar opozicije duboka i da je teško očekivati jedinstvo dok studenti blokade ne odluče da se uključe. On smatra da bi sastanak mogao biti uspešan samo ako ga iniciraju sami studenti.
Šta dalje?
Opozicione stranke su trenutno u ćorsokaku. Sa jedne strane, žele da se ujedine i pokažu snagu, ali sa druge strane, ne mogu da prevaziđu nepovjerenje i razlike sa studentima. Studenti blokade, sa svoje strane, nastavljaju sa protestima i blokadama, držeći se podalje od stranaka koje smatraju kompromitovanim.
Ova situacija je prava politička sapunica sa elementima tragedije i komedije. Da li će opozicija uspeti da se ujedini ili će ostati „sastanak odbačenih“? Da li će studenti blokade prihvatiti poziv na dijalog ili će nastaviti da ignorišu stranke? Sve su to pitanja na koja ćemo čekati odgovore.
Zaključak
Srbija je trenutno svedok političke krize u opoziciji. Dok vlast mirno vlada, opozicija se bori sa sopstvenim podelama i nejedinstvom. Studenti blokade su nova snaga koja menja pravila igre, ali i oni imaju svoje uslove i principe. Miroslav Aleksić i NPS pokušavaju da budu vođa opozicije, ali bez podrške studenata i šire javnosti, to je težak zadatak.
Ako imate neki svoj stav o ovoj političkoj sapunici, ili vam je sve ovo već poznata priča, slobodno bacite komentar. Možda baš vaša reč pokrene nešto novo u ovom začaranom krugu!
Ovaj tekst je baziran isključivo na informacijama iz dostupnih izvora i ne sadrži nikakve izmišljotine.