Krvava bitka za cenu svinje u Srbiji: Kako su domaći farmeri preživeli uvozne udarce
Zamislite da ste farmer u Srbiji, gajite svinje, a cena po kilogramu žive mere je toliko niska da jedva pokrivate troškove. Zvuči kao noćna mora? Pa, to je bila stvarnost za mnoge naše tovljače do pre nekoliko meseci.
Cena koja je ubijala domaće farmere
Zimus je kilogram žive mere svinje koštao farmera oko 180 dinara, što je bilo ispod troškova tova. Rezultat? Gubici, odustajanje od uzgoja i nazadovanje domaćeg svinjogojstva. Prošle godine u Srbiju je uvezeno čak 50 tona rashlađene i zamrznute svinjetine, što je dodatno srozalo cenu domaćeg mesa.
Unija odgajivača svinja Srbije i preporučena otkupna cena
Ali, svetlo na kraju tunela se pojavilo! Unija odgajivača svinja Srbije, zajedno sa proizvođačima iz Mačve i Bačke, donela je preporučenu otkupnu cenu od 245 dinara po kilogramu žive mere, PDV uračunat, od 31. oktobra ove godine. Predsednica Unije, Sanja Čelebićanin, naglašava da je ova cena zasnovana na realnim troškovima tova i da će pomoći da domaće svinjarstvo konačno stane na noge.
Zašto je ova cena važna?
Ova cena omogućava farmerima da pokriju troškove i ostvare zaradu, što je ključno za povećanje broja krmača i smanjenje uvoza prasadi i svinjetine. Bora Šuljmanac, farmer iz Laćarka, slaže se da je računica dobro odmerena i da farmeri sada treba da se drže dogovora – ne prodavati ispod ili iznad preporučene cene. On se nada da otkupljivači neće vršiti pritisak da cena padne ispod 245 dinara, jer je to bilo praksa pre nekoliko meseci kada su tovljenici plaćani samo 180 dinara, što je dovodilo do gubitaka.
Kako je uvoz uticao na domaće tržište?
Uvoz smrznutog mesa i prasadi je godinama pravio nelojalnu konkurenciju domaćim proizvođačima. Sada, sa preporučenom cenom, uvoz je znatno smanjen, što je veliki korak ka samodovoljnosti u proizvodnji svinjskog mesa. Čelebićanin ističe da imamo dovoljno stočne hrane i znanja za tov, pa nema potrebe za uvozom.
Hoće li cena mesa u mesarama poskupeti?
Ne, kažu iz Unije. Preporučena otkupna cena neće uticati na cenu svinjskog mesa u mesarama, jer farmeri trenutno tovljenike prodaju oko 250 dinara po kilogramu, PDV uračunat.
Zašto je ovo važno za Srbiju?
Odluka o preporučenoj ceni je odgovor na višegodišnje probleme tržišta, prenisku otkupnu cenu i nelojalnu konkurenciju. Zajedničkim delovanjem farmera i Ministarstva poljoprivrede, uvedene su mere koje ograničavaju uvoz smrznutog mesa i štite domaće proizvođače. Ovo je ključ za stabilizaciju domaćeg tržišta i razvoj domaćeg svinjogojstva.
Zaključak: Da li je ovo kraj agonije domaćih farmera?
Još nije kraj, ali je veliki korak napred. Cena od 245 dinara po kilogramu žive mere daje farmerima računicu i nadu. Ako se svi budu pridržavali dogovora, domaće svinjogojstvo može da se oporavi, poveća proizvodnju i smanji zavisnost od uvoza. A mi? Mi ćemo i dalje pratiti ovu borbu i čekati da vidimo da li će domaći farmeri konačno dobiti poštenu šansu.
A sad, dragi čitaoci, šta vi mislite? Da li će ova cena spasiti domaće svinjogojstvo ili je to samo još jedna od onih priča koje se brzo zaborave? Bacite komentar, ispričajte nam svoje mišljenje ili samo bacite šalu – jer, hej, ko još voli da gleda kako farmeri gube bitku?