Radna nedelja od sedam dana? Švedski investitor Hari Stebing bacio rukavicu Evropi!
Zamislite da radite od 9 ujutru do 9 uveče, šest dana u nedelji, a možda i sedam! Da li je to budućnost rada ili noćna mora? Britanski investitor rizičnog kapitala Hari Stebing je na LinkedInu izazvao pravu buru predlogom da Evropa prihvati intenzivniju radnu kulturu kako bi ostala konkurentna SAD-u i Kini. Da, dobro ste pročitali – sedam dana rada nedeljno!
Silicijumska dolina i kineski model
Stebing tvrdi da je Silicijumska dolina ubrzala tempo i da Evropa mora da se prilagodi. Kineske tehnološke kompanije poput Alibabe i Bytedance već primenjuju rad od 9 do 21 sat, šest dana u nedelji, iako je to u Kini pravno zabranjeno. Švedski tehnološki preduzetnici polako prihvataju ovaj model, a izvršni direktor švedske AI kompanije Sana AI, Džoel Hellemark, smatra da je 60 radnih sati nedeljno optimalno za brz rast.
Da li je ovo kraj balansa između posla i života?
Stručnjak za tržište rada Anders Parment primećuje da je preduzimljivost i efikasnost postala trend među mladima, koji slave naporan rad kao vrhunac uspeha. Međutim, on upozorava da iako mali procenat ljudi bira ovakav režim, tradicionalna švedska ravnoteža između posla i privatnog života još uvek postoji i doprinosi produktivnosti. Ali, neki poslodavci već udaljavaju meke ideale balansa.
Evropa na raskršću
Evropski lideri su pozvani da odluče – da li će prihvatiti ovaj intenzivni radni model i time možda žrtvovati kvalitet života, ili će se držati tradicionalnih vrednosti? Da li je radna nedelja od sedam dana samo još jedan korak ka robovanju poslu u ime globalne konkurentnosti?
Šta vi mislite?
Da li biste pristali na radnu nedelju od sedam dana? Ili je ovo samo još jedan dokaz da kapitalizam gubi kompas? Podelite svoje mišljenje, ispričajte nam svoje radne muke ili snove o slobodnom vremenu. Možda je vreme da se svi zajedno zapitamo – kome zaista služi rad?
Izvor: Blic, Svenska Dagbladet, Breakit, Fortune