Zabrana prodaje psećeg mesa u Južnoj Koreji: Kraj industrije ili katastrofa za uzgajivače?

Zabrana psećeg mesa u Južnoj Koreji: Kraj industrije ili haos za uzgajivače?

Južna Koreja je donela revolucionarni zakon koji je zabranio prodaju psećeg mesa, ali šta se dešava sa stotinama hiljada pasa koji su do juče bili deo ove industrije? Dok su aktivisti za prava životinja slavili, uzgajivači su ostali bez posla, sa stotinama pasa koje ne mogu prodati i kojima preti eutanazija.

Industrija na ivici propasti

Džu Jeong Bong, južnokorejski sveštenik i uzgajivač pasa, opisuje situaciju kao katastrofu. Njegova farma je ostala puna pasa koje ne može prodati, a dugovi se gomilaju. “Gušimo se dugovima, ne možemo ih otplatiti, neki čak ne mogu naći novi posao,” kaže on. Polovina perioda odložene primene zakona je prošla, a uzgajivači su i dalje zarobljeni u začaranom krugu bez izlaza.

Gde su sada psi?

Vlada tvrdi da će lokalne vlasti preuzeti pse ako se vlasnici odreknu, ali pronalaženje novih domova je prava noćna mora. Psi sa farmi su uglavnom krupniji i nepopularni kao kućni ljubimci, a stigma vezana za pseće meso dodatno otežava njihovu usvajanje. Azili su pretrpani, a eutanazija se sve više pominje kao jedina opcija za spasene pse.

Protivrečnosti i dileme

Dok su zabrana i zaštita životinja važni, mnogi se pitaju zašto je baš pseće meso zabranjeno, a ne meso drugih životinja. Bivši vlasnik farme, Jang Džong Tae, ističe: “Ako su psi životinje, zašto onda jesti krave, svinje ili piliće?” Takođe, bezbednosni rizici povezani sa psećim mesom u Južnoj Koreji su veći jer industrija nije formalno regulisana.

Pad potrošnje i društvene promene

Anketa iz 2021. godine pokazala je da je samo 8% Južnokorejaca probalo pseće meso u prethodnih 12 meseci, što je pad sa 27% iz 2018. godine. Sve je manje ljudi spremno da jede pseće meso, a zabrana je samo ubrzala ovaj trend.

Šta dalje?

Vlada je obećala ulaganja od oko 4,3 miliona dolara za proširenje azila i podršku farmerima koji zatvaraju farme ranije. Međutim, stručnjaci upozoravaju da planovi nisu dovoljni i da je potrebna jasna strategija za rešavanje sudbine preostalih pasa. Neki farmeri već razmišljaju o tome da li će moći izdržati ovu neizvesnost.

Zaključak

Južna Koreja je napravila hrabar korak ka ukidanju industrije psećeg mesa, ali cena tog koraka plaćaju uzgajivači i psi koji su ostali bez doma. Da li će država uspeti da pronađe humano rešenje ili će se suočiti sa talasom eutanazija? Ovo je prava drama koja tek počinje.

Ako imate mišljenje o ovoj temi, bilo da ste za ili protiv zabrane, bacite komentar i podelite svoje stavove – jer ovde nema mesta za ćutanje!

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *