Južna Koreja je konačno održala prvu zvaničnu ceremoniju sećanja na hiljade civila koje je Severna Koreja otela tokom Korejskog rata, a sudbina većine njih i dalje je misterija. Ova ceremonija, održana 28. juna u Parku mira Imdžingak u Padžu, severno od Seula, obeležava Dan sećanja na otete, koji je zvanično ustanovljen prošle godine. Zamenik ministra za ujedinjenje Kim Nam Džung je tokom govora istakao da je rešavanje humanitarnih posledica podele Korejskog poluostrva „najmračnije nasleđe rata“ i da je hitno saznati sudbinu otetih kako bi se olakšala patnja njihovih porodica.
Procene južnokorejskih vlasti kažu da je tokom i nakon Korejskog rata, koji je trajao od 1950. do 1953. godine, oteto ili odvedeno u Severnu Koreju gotovo 84.000 južnokorejskih civila. Većina njih je nestala bez traga, a njihova sudbina ostaje nepoznata decenijama kasnije. Ministarstvo za ujedinjenje pod administracijom predsednika Li Džae Mjunga obećava da će raditi na smanjenju tenzija i uspostavljanju održivog mira, uključujući ponovno otvaranje komunikacionih kanala sa Severnom Korejom i obnavljanje međukorejskog dijaloga.
Ova ceremonija i zvanično priznavanje bola porodica otetih dolazi u trenutku kada se odnosi između Severne i Južne Koreje i dalje nalaze u zastoju, a svaki budući dijalog mora uključivati napore na „zarastanju prošlih rana“. Da li će ovaj korak biti dovoljan da se konačno rasvetli sudbina desetina hiljada ljudi i donese olakšanje njihovim porodicama, ostaje da se vidi. Ali jedno je sigurno – Južna Koreja je konačno odlučila da ne zaboravi svoje otete građane i da ih vrati u kolektivnu svest nacije.
Ako mislite da je ovo samo još jedna ceremonija bez pravog efekta, razmislite ponovo. Ova tema je duboko emotivna i politički eksplozivna. Ko zna koliko još tajni krije Korejski rat? A vi, šta mislite – da li će Severna Koreja ikada priznati šta se desilo sa tim hiljadama ljudi? Bacite komentar, neka se čuje glas onih koji ne žele da se prošlost zaboravi!