Splitska oluja i meteorološki haos: Zašto nas je nevreme uhvatilo nespremne?

Kad Splitom prođe oluja koja traje samo sat vremena, a napravi štetu od nekoliko miliona evra, jasno je da nešto debelo ne štima! Gradonačelnik Tomislav Šuta i meteorolozi iz DHMZ-a i Hrvatskog meteorološkog društva večeras su se pojavili u medijima da objasne šta se desilo, ali i da priznaju da su nas upozorenja o nevremenu zaobišla. Da, dobro ste pročitali – dok su Slavonci dan ranije dobijali upozorenja na mobilne telefone, Splićani su ostali u mraku, bukvalno!

Meteorologinja Petra Mikuš Jurković objasnila je da je splitski oblak bio ekstreman i da se brzo razvio, sa životnim ciklusom od samo jednog sata. To znači da je nevreme bukvalno iznenadilo sve, jer sistem ranog upozoravanja aktivira se samo kada postoji velika verovatnoća grmljavinskog nevremena na velikom području, što ovde nije bio slučaj.

Branko Grisogono iz Hrvatskog meteorološkog društva nije štedio reči – ovakve nepogode moramo naučiti da prihvatimo jer će biti sve gore! On je jasno rekao da su nam potrebne promene u standardima kanalizacije, hidrologije i puteva, jer globalno zagrevanje je krivac broj jedan, sa 99% sigurnosti.

A šta je sa protugradnom obranom? Pa, izgleda da je to još uvek naučna fantastika! Nema dokaza da pomaže, a mreža stanica je prilično oslabljena od ratnih razaranja. Rakete za odbranu od grada su nesigurne i potrebno je najmanje tri godine da se sistem vrati na nivo iz devedesetih.

Meteorolozi najavljuju da će leto biti iznadprosečno toplo, sa sušnim periodima na obali i sve češćim ekstremima. Dakle, spremite se, jer nas čeka pakao od vremena!

U susednoj Srbiji, situacija nije ništa bolja. Olujno nevreme je napravilo haos širom zemlje, sa jakim vetrovima koji su lomili grane i rušili stabla, uništavajući automobile i usporavajući saobraćaj. I dok mnogi vozači misle da je parkiranje ispod drveta sigurno, meteorolozi upozoravaju da je to zapravo najgora ideja – jer polomljene grane mogu uništiti vaš auto u sekundi!

Nakon nevremena, savet je da odmah pregledate karoseriju i uklonite smolu i ptičji izmet, jer oni mogu trajno oštetiti lak.

Sve u svemu, vreme je da se probudimo i shvatimo da nas priroda ne štedi, a mi nismo spremni. Sistem ranog upozoravanja je zakazao, infrastruktura je zastarela, a klimatske promene nas pritiskaju sve jače. Ako mislite da je ovo samo još jedna oluja, varate se – ovo je samo početak.

A vi? Jeste li vi spremni za sledeću oluju? Ili ćete opet ostati bez upozorenja i sa polomljenim granama na krovu auta? Pišite nam vaše nevreme priče, možda zajedno pronađemo rešenje – ili bar dobar razlog za smeh dok nas voda nosi!

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *