Srbija i Kina: Ljubav na prvi potpis ili opasna veza?
Srbija je upravo potpisala memorandum o razumevanju sa kineskom kompanijom Jiangsu Soho Holdings Group i Institutom Pojas i Put. Zvaničnici tvrde da je ovo sporazum o slobodnoj trgovini sa Kinom – blago Srbije i temelj ekonomske saradnje dve zemlje. Ali, da li je zaista tako sjajno?
Kineske investicije – spas ili zamka? Potpredsednica Vlade i ministarka privrede, Adrijana Mesarović, ponosno ističe da su kineske investicije od ogromnog značaja za srpsku privredu. Pre samo nekoliko nedelja, Srbija je ispratila prvi kontejner srpskih proizvoda za Kinu. “Biću najponosnija kada ispratimo srpski kontejner u Kinu”, kaže Mesarović. Ali, da li je to početak velike ekonomske saradnje ili samo kap u moru kineske dominacije?
Veliki projekti, velika pitanja Direktor Instituta Pojas i Put, Bojan Lalić, hvali kineske projekte poput autoputa Miloš Veliki i pruge Beograd-Budimpešta. Kaže da će se o njima učiti deca kao o razvoju Evrope. Ali, da li je Srbija samo gradilište za kineske interese? Svake godine se u Srbiji proslavlja kineska Nova godina, što je lep gest prijateljstva, ali da li je to dovoljno da se zaborave pitanja o dugovima i uticaju?
Šta krije ovaj sporazum? Memorandum je potpisan u Beogradu, a prisustvovao mu je i kineski ambasador Li G. Sve zvuči kao bajka o prijateljstvu i prosperitetu. Ali, da li Srbija zaista dobija ili samo gubi? Kineske investicije često dolaze sa uslovima koji mogu da opterete domaću ekonomiju.
Zaključak: Srbija na raskrsnici Sporazum o slobodnoj trgovini sa Kinom može biti blago ili zamka. Srbija je druga kuća prijateljima iz Kine, ali prijateljstva ponekad imaju cenu. Da li će srpski proizvodi zaista osvojiti kinesko tržište ili će Kina preuzeti kontrolu nad srpskom infrastrukturom? Ovo je pitanje koje svi treba da postavimo.
Ako imate mišljenje o ovom kinesko-srpskom prijateljstvu, bacite komentar dole. Da li je ovo početak zlatnog doba ili samo još jedna kineska investiciona bajka? Neka rasprava počne!