Hapšenja studenata i optužbe za pripremu nasilne promene vlasti u Srbiji: Država protiv mladih aktivista

Hapšenja, protesti i optužbe: Srbija na ivici zbog studenata koji su navodno planirali nasilnu promenu vlasti!

U Beogradu, Novom Sadu, Nišu i Zemunu bukti prava drama! Grupa od osam studenata uhapšena je 29. juna po nalogu Višeg javnog tužilaštva zbog sumnje da su planirali napad na državne institucije i nasilnu promenu državnog poretka. Da li je ovo stvarno borba za pravdu ili samo još jedan pokušaj gušenja studentskog aktivizma?

Šta se desilo?

Prema saopštenju tužilaštva, osumnjičeni su 20. i 21. juna u prostorijama Elektrotehničkog i Građevinskog fakulteta u Beogradu dogovarali i pripremali blokade puteva i napade na ključnu infrastrukturu širom Srbije. Cilj? Navodno nasilna promena vlasti. Policija je tokom akcije uhapsila šestoro, dok su dvojica dobila pritvor od 30 dana, jer su kod njih pronađene beleške sa planovima nasilnih akcija.

Protesti i blokade

Nakon hapšenja, studenti su izašli na ulice. U Beogradu su blokirali ulice kontejnerima i ogradama, dok su u Novom Sadu i Nišu bile blokirane važne saobraćajnice. Građani su se pridružili protestima, izražavajući podršku uhapšenima. Instagram profil “studenti_u_blokadi” pozvao je na masovne blokade fakulteta i protesta širom zemlje.

Policija i povređeni

Tokom sukoba sa policijom, povređeno je 48 policajaca, a privedeno 77 građana, od kojih je 38 zadržano. Ministar unutrašnjih poslova Ivica Dačić izjavio je da je akcija hapšenja bila neophodna zbog ozbiljnosti optužbi.

Sud i pravda

Sud je odbio pritvor za šestoro osumnjičenih, ali je Više javno tužilaštvo uložilo žalbe, tvrdeći da postoji opasnost da će ponoviti krivično delo. Neki od osumnjičenih negiraju optužbe, dok je jedan delimično priznao.

Politički kontekst

Na sastanku u Građevinskom fakultetu, kako navodi tužilaštvo, potvrđeno je da je ultimatum za održavanje izbora samo izgovor za primenu nasilja, jer su učesnici smatrali da ne bi pobedili na tim izborima. Da li je ovo dokaz da studenti nisu samo nezadovoljni, već i spremni na ekstremne mere? Ili je ovo samo još jedan način da se diskredituje opozicija i aktivizam?

Šta kažu kritičari?

Dok vlast tvrdi da je u pitanju ozbiljna pretnja po državu, mnogi građani i aktivisti vide u ovome pokušaj zastrašivanja mladih i gušenja slobode izražavanja. Da li je hapšenje studenata koji su se borili za svoja prava zaista borba protiv nasilja ili nasilje nad njima?

Zaključak

Srbija je na prekretnici. Da li će država nastaviti da gura mlade u ćorsokak represije ili će čuti njihove glasove? Ova drama sa hapšenjima i protestima samo je vrh ledenog brega problema koji muče društvo. A vi, šta mislite? Da li su studenti zaista planirali nasilje ili je ovo samo još jedna politička igra? Bacite komentar, neka se čuje vaš glas!


Izvor: Više javno tužilaštvo Beograd, Tanjug, Blic


Napomena: Ovaj tekst je baziran isključivo na dostupnim informacijama iz relevantnih izvora, bez dodatnih spekulacija ili izmišljotina.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *