Studentski protesti u Beogradu: Bitka između blokadera i studenata koji žele da uče

Beogradski studentski protesti: Ko je zapravo pobedio, a ko izgubio?

Haos ili mir? Beograd je poslednjih dana postao arena sukoba između dve grupe studenata – onih koji su blokirali grad i onih koji žele da nastave sa učenjem. Zorana Mihajlović, potpredsednica Vlade Srbije, otvoreno je optužila blokadere da žele nasilnu promenu vlasti i upad u institucije. “Njihova želja je bila da naprave incidente, haos, ali to se neće desiti,” poručila je Mihajlović, ističući da nemaju kritičnu masu i da su u pitanju ekstremisti.

Policija i vlast na oprezu Policija je, prema Mihajlović, spremna i svesna planova blokadera, koji su navodno najavili nasilje posle 21 čas. “Građanska neposlušnost? To je već sedam meseci nasilje,” dodala je ona, jasno stavljajući do znanja da vlast neće dozvoliti da se institucije ugroze. Takođe je kritikovala rektora Univerziteta u Beogradu, Vladana Đokića, koji je najavio obraćanje na protestu, rekavši da je on sada političar i da ne može da vodi univerzitet i bavi se politikom istovremeno.

Vučić: Studenti koji žele da uče su pobedili Predsednik Srbije Aleksandar Vučić posetio je Pionirski park i jasno poručio: “Studenti su pobedili, blokaderi su izgubili.” On je pohvalio mlade ljude koji žele da nastave sa obrazovanjem i istakao da je broj blokadera sada tri puta manji nego 15. marta. Vučić je naglasio da su studenti uvereni u svoje ideale i da je njihova borba čvrsta kao najtvrđe tvrđave Srbije – Manasija, Ravanica, Kalemegdan i Petrovaradin.

Šta se dešava sa obrazovanjem? Dok se sukob između blokadera i studenata koji žele da uče nastavlja, privredna aktivnost u zemlji pada, a studenti gube akademsku godinu. Mihajlović je upozorila da ovakve blokade nisu dobre ni za državu ni za mlade ljude. Vučić je pozvao studente da se vrate na fakultete i pripreme za ispite koji ih čekaju već u ponedeljak i utorak.

Ko je kriv za haos? Jasno je da vlast i opozicija ne vide isto ove proteste. Dok Mihajlović i Vučić optužuju blokadere za nasilje i pokušaj rušenja sistema, blokadere podržavaju oni koji smatraju da je njihova borba za pravdu i promene legitimna. Ali, da li je nasilje zaista rešenje? Ili je ovo samo još jedna politička igra u kojoj studenti postaju pijuni?

Zaključak Beogradski studentski protesti su postali više od borbe za obrazovanje – oni su ogledalo dubokih podela u društvu. Sa jedne strane, studenti koji žele da uče i nastave svoje školovanje, a sa druge, oni koji su spremni da blokiraju grad i izazivaju haos u ime promena. Vlast je jasno stavila do znanja da nasilna promena neće proći, dok predsednik Vučić slavi pobedu studenata koji žele mir.

A vi? Ko je po vama u pravu? Da li su blokade opravdane ili samo gubljenje vremena? Bacite komentar, možda baš vaša reč promeni tok ove studentske drame!

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *