Studentski protesti u Srbiji: Vidovdanski mitovi, zastave i političke igre

Studentski protesti u Srbiji: Vidovdanski mitovi, zastave i političke igre

Ako ste mislili da ste videli sve što Srbija može da ponudi u poslednje tri decenije, razmislite ponovo! Studenti su započeli proteste koji su buknuli iz ruševina srednjovekovne Vidovdanske Srbije, a sve je to začinjeno eksplozivnom mešavinom istorijskih mitova, zastava i političkih previranja koja će vas ostaviti bez daha.

Vidovdan kao simbol i oruđe Vidovdan, dan koji simbolizuje srpsku istoriju, žrtvu i nacionalni identitet, ove godine nije samo obeležen kao sećanje na kneza Lazara i kosovske junake. Umesto toga, postao je epicentar studentskih protesta koji su krenuli kao zahtev za odgovornošću zbog tragedije u Novom Sadu, gde je urušavanje nadstrešnice na železničkoj stanici odnelo 17 života.

Ali, protesti su brzo prerasli u nešto mnogo veće i komplikovanije. Studenti su jasno rekli: nema veze sa etabliranom politikom, nema kompromisa sa kompromitovanom opozicijom, samo čista, precizna borba za pravdu. I to je bio samo početak.

Zastave, simboli i neočekivani saveznici Na ulicama su se pojavile samo državne zastave Srbije, ali i one koje su izazvale buru – zastave Kosova, zastave pravoslavne vojske Hrista Spasitelja, čak i zastave Severne Koreje! Da, dobro ste pročitali. Desničarske organizacije, veterani padobranske brigade, pa čak i navijači Crvene zvezde i Partizana, svi su se nekako našli u ovom haosu.

Nemanja Šarović, rehabilitovani četnik i bivši naprednjak, postao je neočekivani junak protesta, dok su se studenti pojavili sa šubarama, kokardama i velikim pravoslavnim krstovima. Sve to dok su se sa bine orile parole poput “Šiptari, šiptari” i “Kosovo je Srbija”.

Političke igre i manipulacije Predsednik Srbije Aleksandar Vučić i njegovi saradnici nisu ostali po strani. Dok je Vučić pozivao na “pametnu politiku” i “čuvanje glava naše dece”, studenti su ga optuživali za laži i manipulacije. Potpredsednik vlade Aleksandar Vulin je sa scene urlikao da je proces stvaranja srpskog sveta nepovratan, dok su se sa druge strane studenti distancirali od bilo kakve političke ikonografije osim državne.

U međuvremenu, politički program pokreta studenata sveden je na pet reči: “Kosovo Metohija, poštovanje Ustava Srbije”. Ali, u isto vreme, na protestima su se pojavljivali i notorni desničari, a podršku su im dali i poznati režimski medijski likovi i ratni veterani.

Religija i nacionalizam kao gorivo protesta Pravoslavna crkva i njeni vernici su vidovdan obeležavali kao sećanje na žrtvu kneza Lazara, ali su studenti i protestanti koristili religijske simbole kao baklju za svoje zahteve. Bakljade u obliku krsta, molitve i parastosi, sve je to deo jedne velike predstave u kojoj se mešaju vera, politika i nacionalni identitet.

Haos ili novi početak? Ovi protesti nisu samo borba za pravdu zbog tragedije u Novom Sadu. Oni su ogledalo dubokih podela u društvu, sukoba između generacija, ideologija i interesa. Sa jedne strane, studenti koji traže odgovornost i poštenje, a sa druge strane, političke elite koje manipulišu i koriste istorijske simbole za svoje ciljeve.

Da li će ovaj haos doneti promene ili će biti još jedna godina izgubljena u beskrajnoj priči o srpskom nacionalizmu i mitovima? Jedno je sigurno – Srbija nije ista kao pre tri decenije, a ovi protesti su samo početak nečeg većeg.

Zaključak Ako ste mislili da su studentski protesti samo još jedna u nizu dosadnih političkih predstava, razmislite ponovo. Ovi protesti su miks istorije, politike, vere i mladalačkog besa koji može ili da promeni Srbiju ili da je još dublje zavije u mitove i legende.

A vi? Koji je vaš stav o ovim protestima? Da li su studenti heroji ili marionete u igri moćnika? Bacite komentar, zapalite diskusiju, ili samo uživajte u ovom spektaklu koji Srbija ne pamti decenijama!


Slug: studentski-protesti-srbija-vidovdan-mitovi-zastave-politicke-igre

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *