Švedski diplomat Andreas fon Bekerat preuzima EU u Srbiji – Spremite se za oštriji kurs!
Da li ste spremni za novu eru u odnosima Srbije i Evropske unije? Od 1. avgusta, švedski diplomata Andreas fon Bekerat preuzima mesto šefa delegacije EU u Srbiji, a njegovo dosadašnje iskustvo i stavovi najavljuju da nas očekuju ozbiljne promene.
Ko je Andreas fon Bekerat?
Ovaj diplomata nije novajlija u svetu međunarodne politike. Radio je u Švedskom ministarstvu spoljnih poslova od septembra 1990-ih, bio je ambasador u Ukrajini tokom ključnih trenutaka poput narodne pobune na Majdanu, upozoravajući na brutalnost policije. Takođe je bio ambasador u Poljskoj i radio u Londonu i Berlinu. Govori engleski, nemački, ruski, a sporazumeva se i na francuskom, poljskom i holandskom.
Šta to znači za Srbiju?
Izvor Kurira i diplomata Zoran Milivojević tvrde da će fon Bekerat doneti „čvršći stav“ u vezi sa rusko-ukrajinskim sukobom. Švedska, kao nova članica NATO-a, poznata je po insistiranju na reformama i usklađivanju sa bezbednosno-političkim kursom EU. Dakle, očekujte da će Srbija biti pod pritiskom da se još više uskladi sa politikama EU, posebno u pogledu reformi i bezbednosnih pitanja.
Zašto je ovo važno?
Srbija se već nalazi na raskrsnici između Istoka i Zapada, a dolazak fon Bekerata, sa iskustvom iz Kijeva i Londona, jasno pokazuje da EU želi da pojača svoj uticaj i pritisak na Beograd. To može značiti manje popuštanja i više zahteva za reformama, što će sigurno izazvati reakcije u domaćoj politici.
Šta kažu stručnjaci?
Milivojević ističe da će fon Bekerat verovatno podržavati spoljno-političke službe EU, na čelu sa Kajom Kalas, što znači da će Srbija morati da se prilagodi novim zahtevima. Švedska je poznata po tome da ne trpi nejasne stavove i da insistira na jasnim reformama, što može biti manje „konstruktivno“ u odnosu na neke druge države članice EU.
Zaključak: Da li nas čeka „hladni tuš“?
Dolazak Andreas fon Bekerata na mesto šefa EU delegacije u Srbiji može doneti oštriji kurs i veći pritisak na Beograd. Sa iskustvom iz Ukrajine i Poljske, i sa stavom koji podržava strože usklađivanje sa EU, Srbija će morati da se suoči sa zahtevima za reformama i jasnijim opredeljenjem u spoljnoj politici.
Da li će ovo doneti stabilnost i napredak ili nove tenzije? Samo vreme će pokazati. A vi, šta mislite – da li je ovo početak nove faze u odnosima Srbije i EU ili samo još jedna diplomatska promena bez većeg značaja? Bacite komentar, da vidimo ko je za, a ko protiv ove diplomatske revolucije!