Treći međuzvjezdani objekat u Sunčevom sistemu – naučnici su u šoku!
Da li ste spremni za svemirsku dramu? Naučnici su potvrdili otkriće trećeg poznatog međuzvjezdanog objekta koji juri kroz naš Sunčev sistem brzinom od oko 59 kilometara u sekundi! Da, dobro ste pročitali – 59 km/s! Ovaj misteriozni gost iz dubokog svemira nazvan je 3I/ATLAS, a NASA i Međunarodna astronomska unija su ga zvanično klasifikovali kao kometu, iako ne pokazuje ni traga uobičajenim kometnim karakteristikama poput sjajne kome ili repa.
Šta je zapravo 3I/ATLAS?
Ovaj objekat je toliko neobičan da naučnici još nisu sigurni da li je komet ili asteroid. Sa svojom izduženom putanjom i ekscentričnošću orbite od 6.3, daleko većom od bilo kog tela u Sunčevom sistemu, jasno je da nije vezan gravitacijom za Sunce. To znači da će, nakon što prođe najbližu tačku Suncu 29. oktobra, ponovo nestati u međuzvezdanom prostoru.
Za poređenje, prvi međuzvjezdani objekat bio je ‘Oumuamua, otkriven 2017. godine, a drugi je bio komet 2I/Borisov, otkriven 2019. godine. Za razliku od njih, 3I/ATLAS je identifikovan i potvrđen kao međuzvjezdani objekat za samo nekoliko dana – prava svemirska ekspres detekcija!
Gde se sada nalazi i da li nam preti?
Trenutno se 3I/ATLAS nalazi unutar orbite Jupitera, a najbliže Zemlji će proći u decembru, ali ne brinite – ne predstavlja nikakvu pretnju našem planetu. Naučnici procenjuju da je dugačak oko 20 kilometara, što je veličina koja bi mogla izazvati paniku da je na putu ka nama, ali srećom, ovaj svemirski trkač samo nas je posetio na kratko.
Zašto je ovo važno?
Otkriće 3I/ATLAS-a nije samo još jedna zanimljiva vest iz svemira. Naučnici smatraju da bi ovakvih međuzvjezdanih objekata moglo biti mnogo više nego što smo mislili. Prema novim istraživanjima, možda tisuće sličnih objekata iz drugih zvjezdanih sistema, poput Alpha Centaurija, već putuju rubovima našeg Sunčevog sistema. Neki od njih, iako sitni poput zrnaca pijeska, mogli bi redovno padati u Zemljinu atmosferu, a da ih ni ne primetimo.
Nova era otkrića zahvaljujući Vera Rubin opservatoriji
Zahvaljujući novim moćnim teleskopima poput Vera Rubin opservatorije u Čileu, mogućnost detekcije ovakvih međuzvjezdanih putnika je sve veća. Samo tokom deset sati testnog snimanja, Rubin je otkrio više nepoznatih asteroida, što je najava nove ere u istraživanju svemira. Možemo li očekivati da će nam svemir uskoro slati još ovakvih misterioznih gostiju? Izgleda da hoćemo!
Zaključak
3I/ATLAS je dokaz da Sunčev sistem nije zatvoreni svet, već da je deo ogromnog, dinamičnog univerzuma punog iznenađenja. Ovaj misteriozni objekat nas podseća koliko malo znamo o svemiru i koliko je on pun nepoznanica koje čekaju da budu otkrivene.
A sada, dok razmišljate o ovom svemirskom trkaču, bacite pogled na nebo i zapitajte se – šta li nam još svemir sprema? Ako imate teorije ili samo želite da se našalite na račun ovog međuzvjezdanog turista, slobodno ostavite komentar. Neka svemirska debata počne!
Izvori:
- NASA
- Međunarodna astronomska unija
- Vera Rubin opservatorija
- Index.hr
- Blic.rs
-
Vijesti.me