Tompsonov koncert u Zagrebu: Nacionalizam, ustaški pozdravi i opasnost od revizionizma

Zamislite ovo: pola miliona ljudi na jednom koncertu u srcu Zagreba, a glavna zvezda je Marko Perković Tompson – pevač čije pesme slave ratne zločine i ustaški pokret! Da, dobro ste pročitali. Tompson, poznat po pesmama koje veličaju NDH i njene zločince, kao što su Maks Luburić i Jure Francetić, sprema se da obori Ginisov rekord po broju posetilaca na hipodromu. I dok Evropa gleda sa zabrinutošću, Hrvatska se suočava sa opasnim iskrivljavanjem istorije koje preti da zaboravi pravu ulogu Hrvata u Drugom svetskom ratu – kao boraca protiv fašizma rame uz rame sa Srbima.

Tompsonovi koncerti su već zabranjeni u nekoliko evropskih zemalja, uključujući Holandiju i Švajcarsku, zbog otvorenog veličanja fašističkih simbola i ideologije. Njegovi fanovi dolaze obučeni u uniforme ustaških jedinica, pevaju pesme koje slave logore smrti poput Jasenovca i veličaju zločince NDH. Pesma “Bojna Čavoglave” počinje ustaškim pozdravom “Za dom spremni”, koji je ekvivalent nacističkom “Sieg Heil”. Ovo nije samo muzika – ovo je opasna propaganda koja preti da ponovo rasplamsa mržnju i podele u regionu.

Istoričari i stručnjaci za holokaust, poput profesora Jehude Bauera i dr Efraima Zurofa, upozoravaju da je iskrivljavanje istorije i veličanje zločina opasnije od samog negiranja holokausta. Dok Hrvatska predsedava međunarodnim savezom za sećanje na holokaust (IHRA) i članica je EU, vlasti ne uspevaju da spreče ovaj koncert koji šalje pogrešnu poruku i vređa stotine hiljada žrtava genocida.

Ovaj događaj nije samo koncert – to je politički i društveni fenomen koji zahteva hitnu analizu. Neki analitičari povezuju koncert sa predstojećim lokalnim izborima, dok se očekuje da će istoričari i verski lideri uključiti se u debatu. Ali jedno je sigurno: veličanje ustaških zločinaca kao heroja je gnusna uvreda i opasnost za pomirenje u regionu.

Ako mislite da je ovo daleka prošlost, razmislite ponovo. Ratovi 1990-ih dodatno su produbili kolektivnu memoriju i ostavili prostor za istorijski revizionizam. Tompson je postao simbol tog duha, a njegove pesme neizostavan su deo proslava sportskih uspeha u Hrvatskoj. Da li je ovo zaista put ka budućnosti ili opasna igra sa prošlošću? Podelite svoje mišljenje – da li je muzika samo zabava ili oružje koje može da razdvaja narode? Napišite komentar, bacite šalu ili izazovite raspravu – jer ovo nije tema za ćutanje!

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *