Trampove odluke i geopolitički haos: Berze, Iran i Ormuski moreuz na ivici eksplozije

Dobrodošli u svet gde berze igraju na ivici noža, a geopolitički sukobi prete da zapale ceo svet! Donald Tramp je svojim odlukama pokrenuo lavinu koja je uzdrmala američko tržište, dok se Iran i Izrael sukobljavaju u nuklearnom ratu koji bi mogao promeniti tok istorije. A da stvar bude gora, Ormuski moreuz, kroz koji prolazi čak 20% svetske nafte, visi o koncu, preteći da izazove energetski haos i inflaciju širom Evrope i Azije.

BERZE U VRTLOGU TRAMPOVIH ODLUKA

Mihailo Đurđević iz Senzal Capitala iz Beograda opisuje kako je tržište američkih akcija reagovalo na Trampove poteze – prvo je usledila jedna od najbržih korekcija u istoriji, a zatim munjevit oporavak poznat kao “V-shaped recovery”. Trampova spoljnotrgovinska politika, naročito u odnosima sa Kinom, donela je turbulencije, ali i nadu u širi trgovinski dogovor. Međutim, fiskalna situacija SAD je sve problematičnija – deficit raste, politička volja za konsolidacijom izostaje, a prinosi na američke obveznice ostaju visoki. Federalne rezerve su pod pritiskom, a očekivanja o sniženju kamatnih stopa se sve više udaljavaju.

IRANSKI NUKLEARNI RAT I TRAMPOVE PRETNJE

Iran je priznao da su njegova nuklearna postrojenja pretrpela ozbiljnu štetu u američko-izraelskim napadima, ali vrhovni vođa Hamnei tvrdi da program nije zaustavljen. Dok Tramp preti novim bombardovanjima ako Iran nastavi sa obogaćivanjem uranijuma, iranski parlament je suspendovao inspekcije Međunarodne agencije za atomsku energiju (IAEA), što dodatno komplikuje situaciju. Američki predsednik je čak priznao da je radio na ukidanju sankcija Iranu, ali je odustao nakon što je Hamnei izjavio da je Iran “ošamario Ameriku”. Sve ovo vodi ka eskalaciji sukoba koji preti da preraste u širi rat.

ORMUSKI MOREUZ – ENERGETSKA BOMBA NA PRAGU

Ormuski moreuz je strateški ključ za globalnu energiju – preko njega dnevno prolazi oko 20 miliona barela nafte, što je oko 20% svetske potrošnje. Pretnja njegovog zatvaranja zbog sukoba na Bliskom istoku mogla bi izazvati šokove cena nafte i gasa, što bi direktno pogodilo inflaciju u Evropi i Aziji. Kina, kao glavni saveznik Irana i najveći uvoznik energije iz regiona, imala bi najveće gubitke, pa se smatra da će Teheran pažljivo kalkulisati svoje poteze kako ne bi izazvao potpuni haos.

EUROPA I NEMAČKA U FISKALNOJ RENESANSI

Dok SAD tonu u fiskalne probleme, Evropa, podstaknuta geopolitičkim tenzijama, planira povećanje izdvajanja za odbranu. Nemačka, kao ekonomski motor kontinenta, planira ekspanziju od čak 5% BDP-a, što već reflektuje na berzama – nemački DAX indeks nadmašuje američki S&P. Ovo je znak da Evropa ozbiljno shvata nove bezbednosne izazove i spremna je da se finansijski prilagodi novom dobu nesigurnosti.

ŠTA NAS ČEKA?

Trampove odluke, iranski nuklearni sukob i pretnja zatvaranja Ormuskog moreuza stvaraju savršenu oluju koja može da potrese globalnu ekonomiju i bezbednost. Fiskalni problemi SAD, rastuće tenzije na Bliskom istoku i energetska nesigurnost u Evropi i Aziji nisu samo teme za ekonomiste – to su pitanja koja će uticati na džepove svih nas.

Ako mislite da je ovo samo još jedna politička drama, razmislite ponovo. Svaki dolar, svaka barela nafte i svaki diplomatski potez sada imaju težinu koja može da promeni svet. A vi? Da li ste spremni za ovu vožnju bez kočnica? Ili ćete samo sedeti i gledati kako se sve ruši? Bacite komentar, recite šta mislite – možda baš vaša ideja može da razbije ovaj haos!

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *