U svetu politike i međunarodnih odnosa, predsednik SAD Donald Tramp je napravio potez koji je mnoge ostavio bez daha. Potpisao je izvršnu naredbu kojom se ukidaju američke sankcije Siriji, ali ne brinite – sankcije protiv predsednika Bašara al-Asada i njegovih najbližih saradnika ostaju na snazi! Da, dobro ste pročitali. Dok se sankcije koje su godinama gušile sirijsku ekonomiju povlače, Asad i dalje ostaje na crnoj listi zbog optužbi za ratne zločine, kršenje ljudskih prava i veze sa hemijskim oružjem.
Ova odluka je predstavljena kao „podrška putu ka stabilnosti i miru“ u regionu, ali mnogi se pitaju – da li je ovo samo lukava igra ili stvarna šansa za promenu? Trampova administracija je jasno stavila do znanja da neće popustiti po pitanju bezbednosti SAD, terorizma i regionalnih pretnji. Ipak, ukidanje sankcija otvara vrata za liberalizaciju izvoza određenih dobara i ukidanje ograničenja za strane donacije pomoći Siriji.
Da stvar bude još zanimljivija, naredba nalaže državnom sekretaru Marku Rubiju da proceni mogućnost dodatnog ublažavanja sankcija, čak i u skladu sa tzv. „Cezarovim zakonom“ koji je do sada bio glavni stub američkih sankcija zbog ratnih zločina režima u Damasku. Stejt department je već uveo privremeno, 180-dnevno izuzeće sankcija, što znači da se stvari brzo menjaju.
Tramp je ovu odluku opisao kao kraj „brutalnog parališućeg“ perioda i pozvao Siriju da pokaže svoj potencijal. Istovremeno, Ministarstvo finansija SAD je izdalo „oscarontu licencu GL25“ koja omogućava određene transakcije sa sirijskim vlastima, centralnom bankom i državnim kompanijama.
Ali, nije sve tako jednostavno. Status ekstremističke grupe Hajat Tahrir al-Šam i dalje se preispituje, kao i status Sirije kao države sponzora terorizma. Trampova administracija tvrdi da je spremna da podrži svaku zemlju koja pokaže ozbiljnu posvećenost miru i stabilnosti, ali ostaje pitanje – da li je ovo početak kraja sankcija ili samo taktički manevar?
U svakom slučaju, svet je dobio novu dramu na političkoj sceni, a mi ostajemo da gledamo kako će se ova priča dalje razvijati. A vi? Da li mislite da je Trampova odluka hrabra ili opasna? Bacite komentar, možda zajedno otkrijemo šta se zaista dešava iza kulisa!