Trampova NATO drama: Evropa konačno plaća svoj deo ili samo blef?

Dobrodošli u najnoviju epizodu NATO sapunice gde Evropa konačno počinje da plaća svoj deo računa, ali da li je to stvarno kraj američke dominacije ili samo još jedna predstava za javnost? Marko Rubio, američki senator, ne štedi reči hvale za Donalda Trampa, koji je, kako kaže, bio u pravu kada je tražio od evropskih saveznika da povećaju izdvajanja za NATO. Pre nego što je Tramp uopšte stupio na dužnost, samo tri članice su izdvajale dva odsto svog BDP-a za odbranu. Danas, zahvaljujući pritisku i, naravno, ruskoj invaziji na Ukrajinu, broj država koje su dostigle ili premašile taj prag skočio je sa tri na 31! Da, dobro ste pročitali – 31 članica NATO sada ozbiljno shvata svoje obaveze, a ne samo Amerika da drži ceo teret bezbednosti.

Rubio tvrdi da su evropske zemlje godinama pljačkale američke poreske obveznike, ne dajući skoro ništa za zajedničku odbranu. Ali sada, sa novim sporazumom sa NATO samita u junu, Evropa je konačno shvatila da mora da se bori za sebe. Kada sve članice dostignu cilj od pet odsto BDP-a, što je daleko iznad sadašnjeg minimuma od dva odsto, NATO će raspolagati sa vrtoglavih 1 bilion dolara za odbranu. To je cifra koja zvuči kao naučna fantastika, ali sada je na putu da postane stvarnost.

Naravno, nije sve tako jednostavno. Povećanje izdvajanja za odbranu nije samo brojka na papiru. To znači više vojnika, bolje naoružanje i ozbiljniju spremnost za odbranu. A sve to dolazi u trenutku kada je svet pun neizvesnosti, a Rusija pokazuje zube u Ukrajini. Da li će Evropa zaista ispuniti svoja obećanja ili će se sve srušiti kao kula od karata? Jedno je sigurno – Amerika je godinama nosila teret bezbednosti na svojim leđima, a sada je vreme da Evropa pokaže da može da stane na svoje noge.

Ako vam se čini da je ovo samo još jedna politička igra, možda niste daleko od istine. Ali činjenice su tu: brojke ne lažu, a pritisak na evropske saveznike je veći nego ikada. Da li će Evropa konačno prestati da bude „besplatni jahač“ američke bezbednosti? Ili će se sve završiti kao još jedna prazna obećanja? Ostavite svoje mišljenje, možda baš vi imate odgovor na ovu NATO zagonetku!

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *