Trampova šokantna ideja: Senka predsednika Federalnih rezervi preti ekonomiji SAD

Donald Tramp je odlučio da napravi istorijski presedan koji bi mogao da uzdrma američku ekonomiju! Dok trenutni predsednik Federalnih rezervi, Džerom Pauel, ima još 11 meseci mandata, Tramp najavljuje da će već ovog leta predstaviti svog kandidata za novog predsednika Feda. Da, dobro ste pročitali – unapred imenovanje novog predsednika centralne banke, što nikada nije viđeno u 111 godina postojanja ove institucije!

Ova ideja nije samo neobična, već i opasna. Alan Blajnder, bivši zamenik predsednika Feda, nazvao je ovaj potez “apsolutno užasnom idejom”. Zašto? Zato što bi postojanje “senke predsednika” moglo da unese haos i zbunjenost na tržištima, jer bi se istovremeno čuli dva različita glasa o monetarnoj politici. Investitori bi bili u panici, a finansijska tržišta bi se tresla od nesigurnosti.

Tramp je već mesecima nezadovoljan radom Feda, posebno jer institucija nije snizila kamatne stope kako je on želeo. Njegova najava da će unapred imenovati novog predsednika Feda deluje kao pokušaj da politizuje rad centralne banke i naruši njenu nezavisnost. Greg Valijer, glavni strateg u AGF Investments, upozorava da bi takav potez mogao ozbiljno uznemiriti investitore.

Među mogućim kandidatima nalaze se imena poput Skota Besenta, bivšeg guvernera Feda Kevina Voša, sadašnjeg člana Feda Kristofera Volera, bivšeg ekonomskog savetnika Kevina Haseta i Davida Malpasa, bivšeg predsednika Svetske banke. Međutim, postoji i zabrinutost da bi kandidati mogli odbiti imenovanje u ovoj fazi, jer bi ih javnost mogla smatrati Trampovim poslušnicima, što bi štetilo njihovoj reputaciji.

Ekonomista Džo Bruselas upozorava da bi ovakvo imenovanje moglo dovesti do rasta kamatnih stopa, što je upravo suprotno od onoga što Tramp želi. Nakon što je Wall Street Journal objavio ovu vest, indeks dolara je pao za 0,3%, dostigavši najniži nivo od februara ove godine, dok akcije na Volstritu nisu pokazale značajnu reakciju.

Alan Blajnder dodaje da bi javni istupi budućeg predsednika pre nego što preuzme funkciju mogli izazvati nezadovoljstvo i tihi otpor među članovima Feda, što bi bilo retko i opasno u istoriji Federalnih rezervi. Sve odluke o monetarnoj politici donosi Odbor za otvoreno tržište (FOMC), a predsednik može samo predlagati, ali ne i blokirati većinu.

Dakle, da li je Trampova ideja hrabar potez ili potpuni haos koji preti da destabilizuje američku ekonomiju? Jedno je sigurno – ovo je najbizarniji i najkontroverzniji potez u istoriji Feda. A vi, šta mislite? Da li bi senka predsednika Feda bila spas ili propast? Bacite komentar, neka se čuje vaš glas u ovoj ludoj priči!

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *