Turska u raljama cenzure: Novinar Fatih Altajli priveden zbog kritika Erdoganu!
U zemlji gde sloboda govora sve više liči na mit, turske vlasti su odlučile da stanu na put jednom od najglasnijih kritičara režima – novinaru Fatihu Altajliju. Sa preko 1,5 miliona pretplatnika na svom YouTube kanalu, Altajli je postao glas razuma i otpora u moru državne propagande. Ali, izgleda da je to bilo previše za predsednika Redžepa Tajipa Erdogana i njegovu vlast.
Šta se desilo?
Altajli je uhapšen zbog navodnih pretnji predsedniku Erdoganu, koje je, navodno, izneo u komentarima na društvenim mrežama. Ali prava drama je u njegovom poslednjem videu, gde je pozvao na anketu koja pokazuje da čak 70% Turaka ne podržava doživotnu vlast Erdogana. Da stvar bude gora za vlast, Altajli je podsetio narod na mračnu istoriju osmanskih vladara, nagoveštavajući da turski narod nikada neće dozvoliti tiraniju – što je očigledno bio preveliki izazov za režim.
Zašto je ovo važno?
Ovo hapšenje nije usamljen slučaj. U poslednjih nekoliko meseci, turske vlasti su uhapsile brojne opozicione političare, uključujući i gradonačelnika Istanbula Ekrema Imamoglua, glavnog političkog rivala Erdogana. Jasno je da se u Turskoj vodi prava čistka protiv slobode medija i političke opozicije.
Sloboda medija na ivici ponora
Fatih Altajli nije samo novinar – on je simbol otpora protiv sve autoritarnijeg režima. Njegov YouTube kanal prati preko 1,5 miliona ljudi, što pokazuje koliko je njegova poruka važna i koliko je narod željan istine. Ali umesto da se čuje glas naroda, vlast bira da ga ućutka – hapšenjem i pritvorom.
Šta sledeće?
Da li će Turska nastaviti da guši slobodu govora i medija? Da li će još novinara i političara završiti iza rešetaka samo zato što se usuđuju da kritikuju vlast? Jedno je sigurno – svet gleda, a pitanje je koliko dugo će ćutati.
Zaključak
Fatih Altajli je samo jedan od mnogih koji plaćaju cenu za slobodu izražavanja u Turskoj. Njegovo hapšenje je alarm za sve nas koji verujemo u demokratiju i slobodu medija. Ako se ovako nastavi, uskoro ćemo gledati zemlju gde je kritika vlasti zločin, a sloboda samo daleka uspomena.
A vi? Šta mislite o ovom haosu u Turskoj? Da li je ovo kraj slobode medija ili samo početak još žešće borbe? Bacite komentar, neka se čuje vaš glas – jer ako ne mi, ko će?