Ubica sa Tvitera u Japanu: Smrtna kazna posle devet monstruoznih ubistava

Ubica sa Tvitera u Japanu: Smrtna kazna posle devet monstruoznih ubistava

U Japanu je izvršena smrtna kazna nad Takahirom Širaišijem, poznatim kao “ubica sa Tvitera”, koji je priznao ubistvo devet ljudi. Ovaj jezivi slučaj šokirao je javnost i pokrenuo velike debate o smrti kazni i bezbednosti na internetu.

Jeziva zločinačka priča

Širaiši je uhapšen 2017. godine nakon što su u njegovom stanu pronađeni raskomadani delovi tela njegovih žrtava. Devetoro ljudi, uglavnom žena, uključujući i maloletnu devojku od 15 godina, nastradalo je na najmonstruozniji način. On je priznao sva ubistva, tvrdeći da su njegove žrtve pristale na smrt, što su njegovi advokati koristili kao odbranu. Međutim, tužilaštvo je tvrdilo da je on koristio Twitter da kontaktira ranjive osobe koje su razmišljale o samoubistvu, a zatim ih namamio lažnim obećanjima pomoći da umru.

Promene na Twitteru i u Japanu

Nakon ovog slučaja, Twitter je promenio svoja pravila i sada zabranjuje promociju samoubistva i samopovređivanja. Japanska vlada je takođe najavila nove propise za internet, jer je slučaj otvorio veliku raspravu o mestima na internetu gde se diskutuje o samoubistvu.

Prva smrtna kazna u Japanu posle tri godine

Širaišijevo pogubljenje je prva smrtna kazna u Japanu nakon skoro tri godine, što dolazi usred sve većih poziva za ukidanje smrtne kazne, posebno nakon oslobađajuće presude zatvoreniku sa najdužim stažom na svetu, Ivau Hakamadu.

Javnost u šoku

Saslušanje u sudu u Tokiju pratilo je više hiljada ljudi, a slučaj je izazvao ogroman interes javnosti. Ovaj jezivi zločin i njegova posledica podigli su pitanja o etici, pravdi i bezbednosti na internetu, kao i o mestu smrtne kazne u modernom društvu.

Da li je smrtna kazna rešenje?

Dok jedni smatraju da je ovakva kazna neophodna za najteže zločine, drugi pozivaju na ukidanje smrtne kazne i traže bolje načine za prevenciju ovakvih tragedija. Širaiši je iskoristio ranjivost ljudi na internetu, što je alarm za sve nas da budemo oprezniji i zahtevamo odgovornost od društvenih mreža.

Zaključak

Ovaj slučaj je jeziva opomena o opasnostima koje vrebaju na internetu i o tome kako društvo reaguje na najstrašnije zločine. Da li je smrtna kazna pravi odgovor ili samo privid pravde? Podelite svoje mišljenje, možda baš vi imate odgovor koji svi tražimo.

I da, ako ste mislili da je ovo samo još jedna jeziva priča, razmislite ponovo – internet nije bezbedno mesto, a pravda ponekad dolazi prekasno.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *