Dok svet gleda, Ukrajinska Služba bezbednosti (SBU) nastavlja da udara tamo gde najviše boli – pravo u rusku vazdušnu moć na okupiranom Krimu! U noći između 27. i 28. juna, SBU je izvela spektakularan napad dronovima na vojni aerodrom Kirovske, koji se nalazi na okupiranom Krimu, i uništila čak tri ruska helikoptera – Mi-8, Mi-26 i Mi-28, kao i samohodni protivvazdušni raketno-topovski sistem Pancir-S1. Ovo nije samo udarac u vojnu tehniku, već i jasan signal da ruska dominacija u vazduhu nije ni blizu sigurna.
Ali to nije sve! Pored helikoptera, napad je nanio štetu i sistemima protivvazdušne odbrane, skladištima municije, kao i izviđačkim i udarnim bespilotnim letelicama. Ranim jutarnjim časovima zabeležene su i sekundarne detonacije na aerodromu, što samo potvrđuje razmere štete. SBU je jasno poručila da će nastaviti sa ovakvim akcijama kako bi smanjila sposobnosti Ruske Federacije da kontroliše vazdušni prostor nad Ukrajinom.
Ovaj napad dolazi samo mesec dana nakon operacije „Paukova mreža“, što pokazuje da Ukrajina ne planira da stane. Prethodno su se pojavili izveštaji da se civilni aerodrom u Kerču, udaljen svega nekoliko kilometara od vojnog aerodroma Kirovske, pretvara u vojnu bazu za lansiranje dronova ka Ukrajini. Satelitske slike kompanije Planet Labs pokazuju intenzivne građevinske radove i nove utvrde, što dodatno potvrđuje da Rusija pokušava da ojača svoje pozicije na Krimu.
SBU poručuje okupatorima da njihova skupa vojna oprema i municija nisu bezbedni ni na liniji fronta, ni na privremeno okupiranim teritorijama, pa čak ni duboko u neprijateljskoj pozadini. Ukratko, Rusija može da se oseća kao kod kuće na Krimu, ali Ukrajina im jasno pokazuje da to nije ni malo bezbedno mesto.
Ova eskalacija sukoba u vazduhu jasno pokazuje da rat u Ukrajini ulazi u novu fazu. Dok Rusija pokušava da konsoliduje svoje snage na Krimu, Ukrajina ne posustaje i udara tamo gde najviše boli – u rusku vojnu moć i moral. Da li će Rusija uspeti da se odbrani od ovih preciznih udara dronovima ili će nastaviti da gubi kontrolu nad svojim položajima? Jedno je sigurno – ovo nije kraj priče, već samo početak nove, još žešće borbe za vazdušni prostor.
Ako mislite da je ovo samo još jedan običan vojni sukob, razmislite ponovo. Ovo je rat budućnosti, gde dronovi i precizni udari menjaju pravila igre. A vi, šta mislite – da li će dronovi postati glavni junaci ovog sukoba? Ili će Rusija pronaći način da zaustavi ove napade? Bacite komentar, neka se čuje vaš glas u ovoj ludoj vazdušnoj bici!