Ulcinj konačno dobio pristup za osobe sa invaliditetom – ali da li je to dovoljno?

Dobrodošli u Ulcinj, gde je konačno otvoren pristup za osobe sa invaliditetom u dvorištu Centra za kulturu! Da, dobro ste pročitali – klupe za dojenje, hranjenje i presvlačenje beba su tu, a sve to u okviru projekta „Srcem Ulcinj“ koji sprovodi neformalna grupa roditelja „Majke Majke“. Ali, da li je to samo kap u moru ili stvarni pomak?

Ovaj projekat je deo šireg programa „Zajedno za opšte dobro“, koji finansiraju UNDP, UNICEF, UNESCO i Vlada Crne Gore, a podršku pruža NVO Juventas. Fond Ujedinjenih nacija za izgradnju mira (UN Peacebuilding Fund) je dao novac za ovu inicijativu. Sve to zvuči sjajno, ali hajde da pogledamo šta to zaista znači za građane Ulcinja i koliko je ovaj pristup zaista pristupačan.

Za početak, četiri transplantacije matičnih ćelija hematopoeze su uspešno urađene ove godine u KCCG, što je ogroman medicinski uspeh, ali da li se isti nivo pažnje i resursa ulaže u svakodnevne potrebe osoba sa invaliditetom? Dok se u Ulcinju postavljaju klupe i otvara pristup, mnogi se pitaju – gde su šire infrastrukturne promene?

Podrška neformalnim grupama i jačanje poverenja građana u institucije su ključni, ali da li je to dovoljno da se promeni stvarnost u kojoj osobe sa invaliditetom i roditelji sa malom decom i dalje nailaze na prepreke?

U svetu gde se sve više govori o inkluziji, Ulcinj je napravio prvi korak, ali pitanje je koliko će ovaj projekat biti održiv i da li će inspirisati druge gradove u Crnoj Gori da slede primer.

Ako ste mislili da je ovo kraj priče, razmislite ponovo – jer prava inkluzija zahteva mnogo više od nekoliko klupa i pristupa u jednom dvorištu. A vi, šta mislite? Da li je ovo samo simboličan gest ili stvarni pomak? Bacite komentar, možda zajedno otkrijemo šta je sledeći korak!

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *