SAD i Kina konačno dogovorili isporuke rijetkih zemnih metala – kraj trgovinskog rata ili samo pauza?

Da li ste ikada pomislili da će trgovinski rat između SAD i Kine završiti dogovorom o isporuci rijetkih zemnih metala? Pa, izgleda da smo tu! Nakon meseci natezanja i carinskih protumjera, SAD i Kina su u Ženevi postigli dogovor koji bi mogao ubrzati isporuke ovih kritičnih materijala u SAD. Ali, da li je ovo stvarni kraj trgovinskog rata ili samo još jedna pauza u beskrajnoj sapunici između dva najveća svetska ekonomija?

Šta se desilo?

U maju, tokom razgovora u Ženevi, Kina se obavezala da će ukloniti necarinske protumjere koje je nametnula SAD-u 2. aprila. Iako nije bilo jasno kako će neke od tih mera biti poništene, dogovor je postignut. Kao deo kineske odmazde na nove američke carine, Kina je obustavila izvoz širokog spektra kritičnih magneta i drugih rijetkih zemnih metala, što je poremetilo lance snabdevanja ključnih industrija poput automobilske, poluprovodničke, vazduhoplovne i vojne industrije.

Zašto su rijetki zemni metali toliko važni?

Ovi metali su ključni za proizvodnju magneta koji se koriste u električnim vozilima, poluprovodnicima, vojnim tehnologijama i još mnogo toga. Bez njih, industrije koje pokreću modernu ekonomiju bi se doslovno zaustavile. Kina je koristila ovu kartu kao moćan alat u trgovinskom ratu, ograničavajući izvoz i pritiskajući SAD.

Šta SAD dobija?

Američka administracija je saopštila da je postignut dodatni sporazum o okviru za implementaciju ženevskog dogovora. To znači da će isporuke rijetkih zemnih metala u SAD biti ubrzane. Američki ministar trgovine Howard Lutnick je izjavio da će Kina isporučivati ove metale, a SAD će zauzvrat ukinuti svoje protumjere. Ovo je veliki korak, ali ne i kraj priče.

Da li je ovo kraj trgovinskog rata?

Ne baš. Iako ovaj dogovor pokazuje potencijalni napredak, on takođe naglašava koliko je dug put do konačnog i definitivnog trgovinskog sporazuma između dva ekonomska rivala. Kina je veoma ozbiljno shvatila svoja ograničenja oko rijetkih zemnih metala i proveravala je kupce kako bi osigurala da materijali ne budu preusmereni američkoj industriji. S druge strane, SAD su odgovorile sopstvenim kontrolama izvoza, sprečavajući isporuke softvera, dizajna poluprovodnika i drugih proizvoda Kini.

Šta sledi?

Početkom juna, Kina je odobrila privremene izvozne dozvole za dobavljače rijetkih zemnih metala tri najveća američka proizvođača automobila. Kasnije u mesecu, predsednik Trump je izjavio da postoji sporazum prema kojem će Peking isporučivati magnete i rijetke zemne metale SAD-u, dok će SAD dozvoliti kineskim studentima upis na svoje univerzitete. Dakle, izgleda da se trgovinski rat malo smiruje, ali da li će trajno prestati, ostaje da se vidi.

Zaključak

Ovaj dogovor je kao da ste na ringišpilu – malo gore, malo dole, ali nikad ne znate kada će se zaustaviti. Rijetki zemni metali su postali nova valuta moći u globalnoj ekonomiji, a Kina i SAD igraju ovu igru kao mačke i miša. Da li će ovaj dogovor biti početak kraja trgovinskog rata ili samo još jedna pauza pre nove runde? Samo vreme će pokazati.

A vi? Šta mislite o ovom dogovoru? Da li je to pametan potez ili samo još jedna predstava za javnost? Bacite komentar, da vidimo ko je ovde stvarno pobednik!

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *