Američke sankcije NIS-u: Još jedno odlaganje ili tiha katastrofa za Srbiju?
Sankcije koje traju i traju… Američke sankcije naftnoj industriji Srbije, odnosno kompaniji NIS, odložene su po četvrti put! Da, dobro ste pročitali – četvrti put! Ministarstvo finansija SAD izdalo je novu posebnu licencu koja odlaže punu primenu sankcija do 29. jula 2025. godine. Ova licenca omogućava NIS-u da nesmetano obavlja svoje operativne aktivnosti, održava ugovore i finansijske transakcije, i nastavi sa snabdevanjem domaćeg tržišta naftnim derivatima.
Zašto je ovo važno? NIS je u većinskom vlasništvu ruskog Gazprom Nefta (oko 56%), dok Srbija poseduje oko 30%. Sankcije su deo američkog paketa protiv ruskog energetskog sektora, uvedenog kao odgovor na rusku invaziju na Ukrajinu. Prvobitno su sankcije trebale stupiti na snagu 28. februara 2025., ali su od tada četiri puta odlagane.
Šta se dešava u pozadini? Gazprom Neft je smanjio svoj vlasnički udeo sa 44% na oko 5%, prenoseći deo udela Gazpromu, koji nije pod sankcijama. Ova promena vlasničke strukture je pokušaj da se izbegnu sankcije. Međutim, američka administracija i dalje drži NIS na listi sankcionisanih entiteta.
Posledice sankcija? Stručnjaci upozoravaju da bi aktiviranje sankcija dovelo do ozbiljnih problema: blokada bankovnih transakcija, prekid isporuke nafte preko Jadranskog naftovoda (JANAF), poremećaji u snabdevanju naftnim derivatima, što bi ugrozilo socijalnu stabilnost i rad preko 13.000 zaposlenih. JANAF je takođe dobio licencu za nastavak transporta sirove nafte do rafinerije u Pančevu do 29. jula, što je ključno za funkcionisanje sistema.
Politička igra i lobiranje Predsednik Srbije Aleksandar Vučić izjavio je da ne očekuje, ali se nada novom odlaganju sankcija. Vlada Srbije i NIS intenzivno lobiraju kod američkih vlasti za uklanjanje NIS-a sa liste sankcija. Međutim, situacija je kompleksna zbog geopolitičkih okolnosti i pritisaka u Kongresu SAD, gde jastrebovi ne žele popuštanje prema Rusiji.
Šta kažu stručnjaci? Petar Stanojević, stručnjak za energetiku, ocenjuje da je situacija neizvesna i da je odlaganje sankcija samo privremeno rešenje. On upozorava da već postoje problemi u snabdevanju rezervnim delovima i saradnji sa pojedinim kompanijama.
Šta dalje? NIS je podneo zahtev za uklanjanje sa liste sankcija, ali odluka je u rukama američke administracije i Kongresa. Ukoliko sankcije stupe na snagu, posledice će biti ozbiljne ne samo za NIS, već i za celu srpsku ekonomiju i stabilnost.
Zaključak Ova saga sa sankcijama traje već mesecima, a Srbija se nalazi između čekića i nakovnja – sa jedne strane pritisak SAD da se sankcije sprovedu, a sa druge strane realna opasnost od energetskog i ekonomskog kolapsa. Da li će doći do konačnog rešenja ili ćemo gledati još odlaganja i neizvesnosti? Samo vreme će pokazati.
A vi? Šta mislite o ovoj beskrajnoj drami sa sankcijama? Da li je NIS žrtva geopolitike ili igračka u rukama velikih sila? Bacite komentar, da vidimo ko je za koga u ovoj igri moći!
Ključni podaci:
- Četvrto odlaganje sankcija do 29. jula 2025.
- NIS u većinskom vlasništvu Gazprom Nefta (56,15%) i Srbije (29,87%).
- Preko 13.000 zaposlenih u NIS-u.
- JANAF dobio licencu za nastavak transporta nafte do 29. jula.
- Sankcije deo američkog paketa protiv ruskog energetskog sektora.
- Predsednik Vučić lobira za odlaganje sankcija.
Budite u toku, jer ova priča tek dobija na zapletu!