Američke sankcije NIS u: Srbija na ivici energetske bombe

Zamislite ovo: Srbija, zemlja koja se još uvek bori sa posledicama globalnih kriza, sada se suočava sa još jednim energetskim zemljotresom! Američke sankcije naftnoj industriji Srbije, tačnije kompaniji NIS, odložene su već četvrti put, ali to ne znači da je opasnost prošla. NIS, sa oko 56% akcija u vlasništvu ruske kompanije Gazpromnjeft, a sa državom Srbijom koja kontroliše oko 30%, nalazi se u vrtlogu geopolitičkih igara koje prete da ugroze snabdevanje gorivom cele zemlje.

Sankcije koje je američki Sekretarijat finansija uveo ruskim energetskim gigantima, uključujući Gazpromnjeft, imaju za cilj da smanje prihode Moskve koji finansiraju rat u Ukrajini. Iako je Srbija uspela da izbegne direktne sankcije Rusiji, ovaj pritisak na NIS baca senku na stabilnost domaćeg tržišta naftnih derivata.

Šta to znači za običnog građanina? Moguće nestašice goriva, rast cena i ekonomska nestabilnost. NIS kontroliše oko 80% tržišta goriva u Srbiji, a država ima strateške rezerve za samo dva meseca. Posle toga, ako sankcije ostanu, može uslediti potpuni haos.

Diplomatska borba između Beograda, Vašingtona i Moskve traje, a Srbija je spremna da otkupi ruski deo akcija, ali kako i od koga, još uvek nije jasno. Američki ambasador Kristofer Hil otvoreno je kritikovao ruske vlasnike NIS-a, optužujući ih da koriste deo profita za finansiranje brutalne agresije u Ukrajini i destabilizuju Balkan.

Nafta stiže u Srbiju uglavnom preko hrvatskog naftovoda JANAF, koji je takođe pod pritiskom sankcija. Hrvatska vlada intenzivno pregovara sa američkim vlastima kako bi sačuvala energetsku sigurnost regiona, ali situacija je napeta.

Stručnjaci upozoravaju da bi dugoročne sankcije mogle ozbiljno ugroziti privredu Srbije, povećati inflaciju i obeshrabriti strane investicije. Iako se još uvek ne očekuju posledice poput onih iz 1990-ih, opasnost nije zanemarljiva.

Ukratko, Srbija se nalazi na tankoj liniji između energetske stabilnosti i potencijalne krize. Dok političari igraju svoje igre, obični ljudi treba da budu spremni na moguće izazove. A vi, šta mislite – hoće li Srbija uspeti da izbegne energetsku katastrofu ili nas čeka crno gorivo i duge kolone na pumpama? Bacite komentar, da vidimo ko je optimista, a ko već kupuje kanistere!

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *