Vidovdan, taj sveti kamen srpskog identiteta, ove godine na Kosovu i Metohiji obeležen je pod teškim pritiskom i represijom prištinskih vlasti. Dok Petar Petković, direktor Kancelarije za Kosovo i Metohiju, ističe da je Vidovdan srž srpskog nacionalnog identiteta i moralne vertikale, Priština nastavlja sa anticivilizacijskim odlukama koje zabranjuju posete i isticanje srpskih simbola. Već dve godine Srbi na Kosovu i Metohiji ne mogu slobodno da obeleže ovaj važan praznik, a ove godine sud u Prištini je čak zabranio isticanje srpskih zastava tokom Vidovdana.
Centralno obeležavanje počelo je liturgijom u manastiru Gračanica, gde su se okupili vernici iz cele Srbije i regiona, uz prisustvo mitropolita Joanikija i drugih vladika Srpske pravoslavne crkve. Uprkos zabrani, srpske zastave su se vijorile na porti manastira, kao simbol otpora i istrajnosti. Nakon liturgije, dodeljena su priznanja “Majka devet Jugovića”, a potom je na Gazimestanu služen parastos kosovskim junacima.
Ali, to nije sve. Prištinske institucije su u poslednjih nekoliko dana proterale 11 Srba, uglavnom zaposlenih u MUP-u Srbije, pod optužbama za učešće u protestima. Ove represivne mere dolaze uprkos garancijama EU, Stejt departmenta i SAD-a da neće biti sankcija za učesnike protesta. Prethodnih godina, kosovska policija je hapšila Srbe koji su nosili nacionalne simbole na Gazimestanu, a ove godine pritisak je još veći.
Petar Petković poručuje da država Srbija i Kancelarija za Kosovo i Metohiju ostaju nepokolebljivi oslonac srpskom narodu na Kosovu i Metohiji, koji prolazi kroz teška iskušenja. Vidovdan, kaže, okuplja Srbe oko trajnih nacionalnih vrednosti koje su važnije od dnevne politike i pokušaja razgradnje države.
Ovaj praznik nije samo dan sećanja, već i simbol otpora i opstanka srpskog naroda na Kosovu i Metohiji. A dok Priština nastavlja sa svojim anticivilizacijskim odlukama, Srbi ne odustaju od svog identiteta i prava na slobodno obeležavanje svojih svetinja.
Ako mislite da je ovo samo još jedna politička priča, razmislite ponovo. Kako vi vidite ovaj sukob? Da li je moguće da se mirno i dostojanstveno obeležavanje praznika pretvori u borbu za osnovna prava? Bacite komentar, podelite svoje mišljenje ili samo bacite neki dobar vic o svemu ovome – jer, priznajmo, ponekad je smeh najbolji lek za gorku stvarnost.