Vidovdanski protest u Beogradu: Država pokazala odlučnost ili represiju?

Vidovdanski protest u Beogradu: Država pokazala odlučnost ili represiju?

Vidovdan, 28. jun, ostao je upamćen kao dan kada je država Srbije pokazala koliko je spremna da kontroliše proteste – i to ne samo rečima, već i represivnim merama. Sociolog Vladimir Vuletić nije štedio hvale za policiju, tvrdeći da su profesionalno obavili svoj posao, štiteći bezbednost i red. Ali, da li je to zaista bio znak odlučnosti ili samo još jedan dokaz represije?

Policija kao štit ili mač? Vuletić je jasno poručio: napad na policajce mora biti strogo sankcionisan. „Ako cenimo rad policije i štitimo njihova prava, imaćemo bolju budućnost“, kaže on. Ali, da li je to opravdanje za upotrebu suzavca i topovskih udara u centru Beograda? Protesti su, prema Vuletiću, bili test spremnosti države da kontroliše situaciju, a država je, izgleda, spremna – možda i previše.

Ko je zapravo problem? Vuletić ne vidi suštinski problem u protestima i blokadama koje traju mesecima. „Šta je problem? Neki su protiv Vučića, neki za njega. Ako bismo raspisivali izbore svaki put kad se nešto desi, imali bismo ih svake nedelje“, kaže on. Vanredni izbori, po njegovim rečima, dolaze samo kada vlada izgubi podršku ili institucije prestanu da funkcionišu – a to, tvrdi, nije slučaj sada.

Vučić i priča o „zahvalnosti koja ne traje“ Predsednik Aleksandar Vučić ispričao je priču o čoveku kome je obezbedio posao i platu od 500 evra, a koji sada protestuje protiv sistema. „Zahvalnost ne traje“, rekao je Vučić, jasno poručujući da je vlast spremna da se obračuna sa onima koji joj se suprotstave, čak i ako su im ranije pomogli.

Građanska neposlušnost ili haos? Vuletić je ocenio da protesti nisu dovoljno snažni da paralizuju državu, ali da su neki učesnici pribegli građanskoj neposlušnosti, što podrazumeva svesno kršenje zakona i spremnost na sankcije. „Ne možete se žaliti ako kršite zakon“, poručio je on.

Šta sledeće? Dok se vlast hvali spremnošću i odlučnošću, opozicija i građani se pitaju gde je granica između kontrole i represije. Da li će se protesti nastaviti ili će država uspeti da uguši svaki glas nezadovoljstva? Jedno je sigurno – Vidovdan 2025. neće biti zaboravljen lako.

Ako ste mislili da je ovo kraj, varate se. Ostavite komentar, recite nam šta mislite – da li je država preterala ili je Vuletić u pravu? Neka se rasprava rasplamsa!

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *