Vidovdanski protesti u Beogradu: Nasilje, nacionalizam i sukobi sa policijom

Haos na Vidovdan u Beogradu: Studenti, nacionalizam i policijski sukobi!

Vidovdan u Beogradu ove godine nije prošao mirno, već je eksplodirao u haos koji je potresao glavni grad Srbije. Sve je počelo kao mirna dodela ordena predsedništvu Srbije, ali ubrzo su studenti i demonstranti preuzeli scenu, donoseći nacionalističke tonove i sukobe sa policijom.

Mirno do prvih sukoba Događaj je započeo književnom večeri i protestom studenata na Slaviji, gde su se nacionalni tonovi pojačali, što je izazvalo kritike građanskog dela opozicije i bivših političara poput Vesne Pešić, koja je govor nazvala korakom unazad. Studenti su potom oglasili “zeleno svetlo” okupljenima, što je označilo početak sukoba sa policijom kod Pionirskog parka.

Nacionalizam na Vidovdan? Govori profesora i studenata nosili su oštru kritiku vlasti, koristeći termine poput “strani agresor” i “domaći izdajnici”. Sofija Todorović iz Inicijative mladih za ljudska prava istakla je da Srbija nije ujedinjena desnim nacionalističkim pričama, već empatijom i solidarnošću, dok je rektor Beogradskog univerziteta Vladan Đokić pozvao na mir i istakao važnost obrazovanja i institucija.

Sukobi sa policijom i hapšenja Demonstranti su pokušali probiti policijske kordone na više lokacija, uključujući Bulevar Kralja Aleksandra i Kneza Miloša, gde su gađali policajce kamenicama, motkama i bakljama. Policija je odgovorila palicama i upotrebom sile, što je rezultiralo desetinama uhapšenih i povređenih policajaca. Demonstracije su se razbile u tri grupe, a policija je potiskivala demonstrante do kasno u noć.

Vučić poziva na mir Predsednik Srbije Aleksandar Vučić izašao je pred građane u Pionirskom parku i pozvao na mir, ističući da je država snažna i da će se izboriti sa izazovima. U parku je odjekivala narodna muzika, uključujući pesmu Lepe Brene “Četiri godine”, koju je SNS koristio u trijumfalnim prilikama.

Ko je kriv za nasilje? Direktor policije Dragan Vasiljević saopštio je da su policajci napadnuti motkama, štanglama i bakljama, te da je upotrebljena minimalna sila za razbijanje demonstracija. Studenti Blokade su optužili vlast za radikalizaciju situacije i nasilje nad građanima, tvrdeći da su vlast imali sve mehanizme da spreče eskalaciju, ali su izabrali represiju.

Šta dalje? Vidovdanski protesti su pokazali duboke podele u društvu, gde se nacionalizam i građanski aktivizam sudaraju sa državnim represivnim aparatima. Dok jedni pozivaju na mir i dijalog, drugi se okreću nasilju i sukobima. Ova situacija baca senku na budućnost protesta i političkog dijaloga u Srbiji.

A šta vi mislite? Da li su studenti preterali sa nacionalizmom ili je vlast kriva za eskalaciju? Bacite komentar, podelite svoje mišljenje i ne zaboravite – politika je kao fudbal, svi imaju svoje navijače, ali na kraju svi gledamo isti meč!

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *