Pravosuđe na prekretnici ili u ćorsokaku?
Nenad Vujić, vršilac dužnosti u Ministarstvu pravde Srbije, nedavno je razgovarao sa Karolinom Hide, šeficom misije OEBS-a u Srbiji, o zajedničkim projektima koji treba da ojačaju nezavisnost pravosuđa, bore se protiv korupcije i unaprede ljudska prava. Zvanično, sve zvuči kao bajka o pravdi i zakonima koji štite građane. Ali, da li je to stvarno tako?
Velike reči, male promene?
Vujić je predstavio planirane izmene zakonodavstva u skladu sa revidiranim Akcionim planom za Poglavlje 23 i Strategijom razvoja pravosuđa za period 2023-2028. godine. Ovaj plan prati i evropsku agendu za rast Zapadnog Balkana. Sve to zvuči kao da se nešto menja, ali koliko je stvarno urađeno?
Sagovornici su ocenili dosadašnju saradnju kao „veoma uspešnu“, naročito u uspostavljanju sistema podrške žrtvama i svedocima krivičnih dela, kao i u izmenama krivičnog zakonodavstva. Ali, da li je to dovoljno da građani zaista poveruju u pravosudni sistem?
Borba protiv korupcije – mit ili stvarnost?
Borba protiv korupcije je jedna od glavnih tema razgovora. Međutim, Srbija i dalje ima ozbiljne probleme sa korupcijom u pravosuđu. Da li su ovi projekti i reforme samo još jedna maska za stvarne probleme?
Evropski standardi kao svetionik ili daleki san?
Vujić i Hide su istakli da je puna primena evropskih standarda ključ za jačanje poverenja građana u pravosudni sistem. Ali, koliko je Srbija zaista blizu tim standardima? I koliko će još čekati građani da osete pravednost na svojoj koži?
Zaključak: Reforme ili samo priča za javnost?
Dok se planovi i strategije nižu, građani i dalje gledaju u pravosuđe sa skepsom. Da li će ove reforme doneti stvarne promene ili će ostati samo na papiru? Vujić i Hide su spremni da nastave saradnju, ali pitanje je da li je to dovoljno da se probudi poverenje koje je decenijama narušavano.
Ako imate svoje mišljenje o tome da li pravosuđe u Srbiji ide napred ili nazad, bacite komentar dole. Možda zajedno otkrijemo da li je pravda zaista slepa ili samo zaboravlja gde da pogleda.