Zamislite ovo: sunce prži kao ludo, vi ste na plaži u Grčkoj, Italiji ili Turskoj, i odjednom – pozli vam! Panika? Naravno! Ali da li znate koliko vas to može koštati? Hitna pomoć, pregled kod lekara ili bolničko lečenje u inostranstvu mogu dostići i do nekoliko hiljada evra! Da, dobro ste pročitali – hiljade evra! I većina nas u Srbiji nema pojma o svojim pravima i obavezama kada je zdravlje u pitanju na putovanju.
Prvo, ako imate potvrdu RFZO, možete besplatno dobiti hitnu medicinsku pomoć u više od 20 zemalja. Ali, tu je kvaka – to pokriva samo hitne slučajeve. Sve ostalo, od privatnih klinika, laboratorijskih analiza do transporta, morate sami da platite ili da imate putno zdravstveno osiguranje. I ne, nije šala – čak i obična intervencija kod lekara može da vam napravi ozbiljan finansijski udarac.
U jutarnjem programu Kurir televizije, prim. dr Biserka Obradović, specijalista opšte medicine, upozorila je na opasnosti koje vrebaju na letovanjima. Deca, posebno mala, nemaju razvijen termoregulacijski sistem i ne mogu da regulišu telesnu temperaturu. Zato je važno da roditelji budu pažljivi, jer sunce oko podneva može biti smrtonosno. Čak je bilo slučajeva da su deca doživela srčani zastoj ili prisutnost vode u plućima, a sve zbog nepažnje i neznanja.
Virusolog i mikrobiolog dr Milanko Šekler iz Veterinarskog instituta u Kraljevu ističe da su bakterijske infekcije, koje mogu napasti mozak, grlo, pluća ili uvo, česta pojava na putovanjima, naročito kod dece. Zato je prevencija ključna.
Zoran Ćirić iz Udruženja osiguravača Srbije otkriva da je najbolje putno zdravstveno osiguranje uplatiti najmanje pet dana pre puta. Ali, ako ste zaboravili, možete to učiniti i na aerodromu ili putem interneta, dok čekate ukrcavanje. Polise se razlikuju, ali uglavnom pokrivaju bolničko i vanbolničko lečenje, pa čak i transport do zemlje prebivališta.
Dakle, sledeći put kad planirate letovanje, nemojte samo da pakuješ kupaći i kremu za sunčanje. Ponesite i pamet – i polisu putnog osiguranja! Jer, kad vam pozli na plaži, neće vam pomoći ni suncobran ni morska voda, već samo dobra priprema i znanje.
I da, ako ste već doživeli neku nezgodu na putovanju, ili imate neki urnebesan savet kako preživeti letovanje bez da vas bankrotira, podelite to u komentarima. Neka se čuje glas onih koji su prošli kroz pakao i izašli kao pobednici! Ko zna, možda baš vaš savet spasi nečiji novčanik i živce!