Zašto Hrvatska ne protjeruje silovatelja iz Pakistana dok Srbin biva protjeran zbog tri prsta?

Pakistanski silovatelj u Hrvatskoj: Zašto zakon ne funkcioniše?

U Hrvatskoj se dogodila prava pravosudna i moralna drama koja će vas naterati da se zapitate: Koji je to zakon i kome on zapravo služi? Mohamad Sh., državljanin Pakistana, već je odslužio četiri godine zatvora zbog silovanja u Hrvatskoj. Četiri godine! I šta se desilo nakon toga? Nije protjeran! Ne, nije. Ostao je da živi i radi u Hrvatskoj, a sada je ponovo uhapšen zbog novog silovanja. Da, dobro ste pročitali – isti čovek, ista zemlja, ista država, ali druga žrtva.

Šta se desilo?

Početkom juna, Mohamad Sh. je zaposlio Nepalku u Hrvatskoj. Umesto da joj pruži sigurnost, on ju je zatočio u stanu, fizički zlostavljao i silovao. Žena je imala hrabrosti da ga prijavi policiji, a on je odmah uhapšen. Ali, šta je sa zakonom? Zakon o strancima jasno kaže da državljanin treće zemlje koji je pravomoćno osuđen na bezuvjetnu kaznu zatvora dužu od godinu dana zbog kaznenog djela počinjenog s namjerom mora biti protjeran. Pa zašto onda ovaj čovek nije?

Dvostruki standardi u Hrvatskoj?

U isto vreme, hrvatske vlasti su brzo reagovale i protjerale 22-godišnjeg državljanina Srbije zbog objave fotografije na društvenim mrežama gde podiže tri prsta tokom vožnje motocikla. Za ovaj prekršaj, koji je daleko manje ozbiljan od silovanja, Srbinu je izrečena zabrana ulaska u Hrvatsku i EU.

Zašto se u jednom slučaju mere primenjuju promptno i strogo, a u drugom slučaju, gde je reč o teškom krivičnom delu, nema nikakve reakcije? Odgovor leži u tome ko traži protjerivanje i kako se vodi postupak. Državno odvjetništvo u slučaju Mohamada Sh. nije tražilo protjerivanje, pa on ostaje u Hrvatskoj. U slučaju Srbina, protjerivanje je odmah zatraženo i sprovedeno.

Šta kažu pravnici?

Odvjetnik Veljko Miljević ističe da protjerivanje nije automatski proces i da zakon propisuje jasne kriterije kada se protjerivanje mora tražiti. On smatra da bi zakonodavci trebali bolje urediti ovu problematiku kako bi se izbegli ovakvi slučajevi.

Šta je sledeće?

Ostaje da se vidi hoće li ovaj nasilnik, ako bude ponovo osuđen, biti protjeran iz Hrvatske. Ali, dok se to ne dogodi, postavlja se pitanje: Koliko je bezbedna Hrvatska za žrtve nasilja i koliko je efikasan sistem koji bi trebalo da ih štiti?

Zaključak

Ovaj slučaj baca senku na pravosudni sistem i politiku prema strancima u Hrvatskoj. Dok se za manje prekršaje primenjuju stroge mere, za teška krivična dela kao što je silovanje, sistem pokazuje slabosti i dvostruke standarde.

Ako imate mišljenje o ovom slučaju, ili vam je poznat sličan slučaj, slobodno podelite u komentarima. Možda zajedno možemo razumeti gde je problem i kako ga rešiti. Jer, ako zakon ne štiti žrtve, čemu onda služi?


Slug: zasto-hrvatska-ne-protjeruje-silovatelja-pakistana-dok-srbin-biva-protjeran-zbog-tri-prsta

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *