Zelenski gubi ključnog saveznika: Poljska povlači drastičan potez i narušava odnose

Zelenski i Poljska: Savezništvo na klimavim nogama

Poljska, nekada jedan od najvatrenijih saveznika Ukrajine u ratu protiv Rusije, sada izgleda kao da se okreće leđima Kijevu. Kako? Pa, sve je počelo kada je novi poljski predsednik Karol Navrocki, poznat po nacionalističkim stavovima i protivljenju članstvu Ukrajine u EU i NATO, odlučio da obeleži kontroverzni Volinski masakr kao genocid.

Ukrajinsko Ministarstvo spoljnih poslova odmah je reagovalo, nazivajući ovu odluku „narušavanjem dobrosusedskih odnosa“. Da stvar bude gora, skoro polovina Poljaka smatra da bi se teška istorijska pitanja trebala rešiti pre nego što se odnosi sa Ukrajinom poboljšaju.

Navrocki je, na samom kraju predsedničke kampanje, položio cveće na spomenik koji simbolizuje Volinski masakr – događaj koji je dugo izazivao kontroverze. Spomenik je visok 14 metara i prikazuje krstom isečenog orla, simbol Poljske, sa telom deteta nabodenim trozubcem, ukrajinskim grbom.

Ovaj potez je izazvao buru u Kijevu, gde Zelenski i njegovi saradnici smatraju da ovakve odluke samo dodatno komplikuju odnose. Iako je Zelenski čestitao Navrockom pobedu, jasno je da je savezništvo na klimavim nogama.

Poljska podrška Ukrajini – da ili ne?

Poljska je do sada primila više od milion ukrajinskih izbeglica i bila je jedna od najglasnijih u podršci Ukrajini na početku ruske invazije. Međutim, poslednjih meseci, antiukrajinsko raspoloženje u Poljskoj raste. Prema anketama, 51% Poljaka smatra da ukrajinske izbeglice dobijaju previše podrške, a samo 30% ima pozitivan stav prema Ukrajincima.

Navrocki je u kampanji isticao da želi smanjiti pomoć ukrajinskim izbeglicama i da je protiv ulaska Ukrajine u EU i NATO. On smatra da Poljska treba da podrži Ukrajinu sa strateškog gledišta, ali da Kijev mora shvatiti da i druge zemlje imaju svoje interese.

Geopolitička igra i unutrašnji pritisci

Odnosi između Ukrajine i Poljske dodatno su opterećeni i zbog neslaganja oko poljoprivrednih politika u EU, gde Poljska protestuje protiv favorizovanja ukrajinske poljoprivrede. Takođe, Brisel je ukinuo tarife na ukrajinsko žito, što je izazvalo nezadovoljstvo poljskih poljoprivrednika.

Sve to se dešava u pozadini predsedničkih izbora u Poljskoj, gde je razlika između kandidata bila samo 0,6%. Navrocki je obećao da će „spasiti Poljsku“, ali da li će to spasiti i savezništvo sa Ukrajinom?

Ukrajina se ne predaje

Iako se odnosi sa Poljskom komplikuju, Ukrajina i dalje jača svoje kapacitete. Ukrajinske kompanije sada mogu proizvesti čak četiri miliona dronova godišnje, a ukrajinska vojska je već dobila 1,5 miliona dronova. Takođe, Ukrajina nastavlja da prima vojnu pomoć od zapadnih saveznika, uključujući sisteme PVO Patriot iz SAD i topničke rakete dugog dometa iz Nemačke.

Međutim, unutrašnje podele i pritisci u Poljskoj i dalje bacaju senku na budućnost ovog savezništva.

Zaključak: Savezništvo na klimavim nogama ili početak kraja?

Poljska je bila stub podrške Ukrajini, ali sada se čini da se stvari menjaju. Nacionalistički stavovi novog predsednika, istorijske tenzije i unutrašnji pritisci u Poljskoj stvaraju ozbiljne prepreke za dalju saradnju. Ukrajina se ne predaje i nastavlja borbu, ali pitanje je koliko dugo može računati na podršku Poljske.

A vi? Šta mislite – da li je ovo početak kraja ukrajinsko-poljskog savezništva ili samo prolazna kriza? Bacite komentar, da vidimo ko je za koga u ovoj geopolitičkoj sapunici!


Slug: zelenski-gubi-kljucnog-saveznika-polska-povlaci-drastican-potez

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *